• ବେତାର ଷ୍ଟାଫ ଲେଖକ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରେସବାର୍ତ୍ତା : ସ୍ବଦେଶୀ କରୋନା ଔଷଧ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ, ଏହି ସମୟରେ ହେବ ଉପଲବ୍ଧ


କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାରୀ ଆର ଭୂଷଣ (ଫଟୋ ANI)

(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଗୁରୁବାର ଅପରାହ୍ନରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ପ୍ରେସ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇଟି ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଔଷଧର ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ।


ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 100ଟି ଔଷଧ ଦାବି କରୁଥିବା ବେଳେ ଭାରତରେ ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଔଷଧକୁ ମାନବିକ ପରୀକ୍ଷଣ (ହ୍ୟୁମାନ ଟ୍ରାଏଲ) ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି।


ଏ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚା କରି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଧିକାରୀ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଦୁଇଟି କମ୍ପାନୀ (ଭାରତ ବାୟୋଟେକ ଓ କାଡିଲା ହେଲଥ କେୟାର) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଔଷଧକୁ ମୂଷା ଆଦି ବିଭିନ୍ନ ଜୀବଙ୍କ ଶରୀରରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇସାରିଛି। ଏବେ ଏହାର କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ନିମନ୍ତେ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।


ଏହି ସ୍ଥାନରେ ହେବ ପରୀକ୍ଷଣ


ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ପାଟନା AIIMS ସମେତ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ICMR 12 ଟି ଅନୁଷ୍ଠାନ ଚୟନ କରିଛି।ଦେଶର ଏହି ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଡାକ୍ତରୀ ସଂସ୍ଥା ସେମାନଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜୁଲାଇ 7 ସୁଦ୍ଧା ହ୍ୟୁମାନ ଟ୍ରାଏଲ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ।


ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ଚିହ୍ନିତ ସଂସ୍ଥାଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ନିଜାମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ ଅନ୍ୟତମ। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) ଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟରୁ ନିଜାମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (NIMS) ରେ ମଙ୍ଗଳବାର ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି।


ତିନି ମାସ ପରୀକ୍ଷଣ


ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିବା କୋଭାକ୍ସିନ୍ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 1100 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। ଏହି ମାସରେ COVID-19 ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀ ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ 375 ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ କମ୍ପାନୀ ଯୋଜନା କରିଥିଲା।


COVID-19 ବିରୁଦ୍ଧରେ ଭାରତର ଦ୍ୱିତୀୟ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଟିକା ଏହି ମାସରେ ମାନବ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି କାଡିଲାକ କମ୍ପାନୀ କହିଛି। ଦେଶର ଏକାଧିକ ସାଇଟରେ 1000 ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ। କ୍ୟାଡିଲା ଗୋଷ୍ଠୀର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଙ୍କଜ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ କରିବାକୁ ତିନି ମାସ ଲାଗିବ।


©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon