• ବେତାର ଷ୍ଟାଫ ଲେଖକ

ରଥଯାତ୍ରାରେ ଲଞ୍ଚ ହେଲା ବାବା ରାମଦେବଙ୍କ କରୋନା ଔଷଧ, ଏତିକି ରହିଛି ଦାମ

Updated: Jun 24


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା ପର୍ବଦିନ ଯୋଗ ଗୁରୁ ରାମଦେବଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ପତଞ୍ଜଳି ଏକ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ କିଟ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛି ଯାହା ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଚିକିତ୍ସା କରିପାରିବ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି ଏବଂ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ 100 ପ୍ରତିଶତ ଅନୁକୂଳ ଫଳାଫଳ ଦେଖାଇଛି।


'କରୋନିଲ ଏବଂ ଶ୍ୱାସରୀ' ନାମକ ଏହି ଔଷଧ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ 280 ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଗବେଷଣା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷଣ ଆଧାରରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ପତଞ୍ଜଳିର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଯୋଗ ଶିକ୍ଷକ ରାମଦେବ କହିଛନ୍ତି।


ଏହି ଗବେଷଣାରେ ପତଞ୍ଜଳିକୁ ନ୍ୟାସନାଲ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (NIMS) ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଜୟପୁର ସହିତ ସହଯୋଗ କରିଥିଲେ।


ଏହି ଔଷଧୀୟ କିଟ୍ ଲଞ୍ଚ ଅବସରରେ ବାବା ରାମଦେବ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେ ଏଗୁଡିକର ଦୁଇଟି ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲୁ, ପ୍ରଥମ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଅଧ୍ୟୟନ, ଯାହା ଦିଲ୍ଲୀ ଓ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ହୋଇଥିଲା | ଏହି ଅଧୀନରେ 280 ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 100 ପ୍ରତିଶତ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ଆମେ କରୋନା ଏବଂ ଏଥିରେ ଥିବା ଜଟିଳତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେଲୁ | ଏହା ପରେ ସମସ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଲିନିକାଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା ବୋଲି ସେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି।


କଣ ରହିଛି ଏହି ଔଷଧରେ

ପତଞ୍ଜଳି ସିଇଓ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବାଳକୃଷ୍ଣଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, କରୋନିଲରେ ଗିଲୋଇ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା, ତୁଲସୀ, ସ୍ୱାସରୀ ରସ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଧାତବର ମିଶ୍ରଣ ଥାଏ |


ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ଔଷଧୀୟ କିଟ ର ସମସ୍ତ ଔଷଧକୁ ଦିନକୁ ଦୁଇଥର - ସକାଳ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ରସକୁ ତିନି ବୁନ୍ଦା ଲେଖାଏଁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ।


ପତଞ୍ଜଳିର କହିବା ଅନୁସାରେ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧାରୁ କୋଭିଡ -19ର ରିସେପ୍ଟର-ବାଇଣ୍ଡିଂ ଡୋମେନ୍ (ଆରବିଡି) ଶରୀରର ଆଞ୍ଜିଓଟେନସିନ୍-ରୂପାନ୍ତରକାରୀ ଏନଜାଇମ୍ (ACE) କୁ ବାନ୍ଧିବାକୁ ଦେଇନଥାଏ | ଅର୍ଥାତ୍ କରୋନା ମାନବ ଶରୀରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବ ନାହିଁ |


ଏହି ସମୟରେ, ଗିଲଇ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିଥାଏ | ସେହିପରି ତୁଳସୀ କୋଭିଡ -19 ର RNA ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିବାରେ ରୋକିଥାଏ |


କେବେଠୁ ମିଳିବ


କରୋନିଲ ଏକ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ଭାବରେ ଲାଇସେନ୍ସ ପାଇଛି |


ଏଥିରେ ଆୟୁଷ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିବା ଲୁଣ ଏବଂ ହଳଦୀ ରହିଛି। ଏଲୋପାଥ୍ ଏହି ଲୁଣକୁ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍ ବୋଲି କହିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆୟୁର୍ବେଦ ସେମାନଙ୍କୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୋଲି କହିଥାଏ।


ଆୟୁର୍ବେଦରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ଔଷଧୀୟ କିଟ୍ ଆସନ୍ତା ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପତଞ୍ଜଳିଙ୍କ ଦୋକାନରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୋମବାର ଏକ ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ କରାଯିବ।


ଏହା ପତଞ୍ଜଳି ଷ୍ଟୋରରେ କିଟ୍ ପିଛା ପ୍ରାୟ ₹550-600 ରେ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।



©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon