• ବେତାର ଷ୍ଟାଫ ଲେଖକ

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ରଥଯାତ୍ରା ନେଇ ରହିଛି ଏହି 2 ବିକଳ୍ପ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଆଶଙ୍କାରେ ଚଳିତବର୍ଷ ରଥଯାତ୍ରା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା ପରେ ପରେ ଏହାକୁ ନେଇ ଦୁଇଟି ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନ ଦାଖଲ ହୋଇଛି।


ସେହିପରି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସକ ସମିତି ମଧ୍ୟ ଏ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି। ବୈଠକର ନିଷ୍ପତ୍ତି ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ଆସି ନ ଥିବା ବେଳେ ଗଜପତି ରାଜା ରଥଯାତ୍ରା ନ ହେବା ପାଇଁ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।


ସେହିପରି ପୁରୀ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଳ୍ପ ସେବାୟତଙ୍କୁ ନେଇ ରଥଯାତ୍ରା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇପାରିବ।


ତେବେ ରଥଯାତ୍ରା ତିଥି ହେବାକୁ ଆଉ ମାତ୍ର ଅଳ୍ପଦିନ ଥିବା ବେଳେ (ଜୁନ 22) ଏ ନେଇ କଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହେବ ତାହା ସମୟ କହିବ। ସେପରି ସମୟରେ ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା କଣ ରହିଛି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।


ମନ୍ଦିର ଭିତରେ ରଥଯାତ୍ରା


ଜଗନ୍ନାଥ ସଂସ୍କୃତିର ଗବେଷକମାନଙ୍କ ମତରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ରଥ ଯାତ୍ରା ବନ୍ଦ କଲେ ମଧ୍ୟ ପରମ୍ପରା ବଜାୟ ରଖୁବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ।


ଇତିହାସ ଓ ମାଦଳା ପାଞ୍ଜି ମୁତାବକ 1692 ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦରେ ମୋଗଲ ସୁବେଦାର ଏକରାମ ଖାନଙ୍କ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ଗୁପ୍ତ ଭାବରେ ଗାଡୋକୋକାଲ ଗ୍ରାମକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା। ଖାନ ଚାଲିଯିବା ପରେ ଦେବତାମାନେ ରତ୍ନସିଂହାସନ ରେ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସୀମିତ ସେବାୟତ ତଥା ରାଜ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମନ୍ଦିର ବେଢ଼ା ଭିତରେ ଅତି ରହସ୍ୟରେ ରଥଯାତ୍ରା ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା।


ମନ୍ଦିର ଇତିହାସ ‘ମାଦଳା ପାଞ୍ଜି’ କହୁଛି ଯେ ଏହି ସମୟରେ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ପହଣ୍ଡି କରି ଅଣସର ଘରୁ ଏକ ମଣ୍ଡପକୁ ନିଆଯାଇ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ କାଠ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ରଖାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା।


ପରେ, ବାହୁଡା ଯାତ୍ରାର ପ୍ରତୀକଭାବେ ତ୍ରିଦେବଙ୍କୁ ପହଣ୍ଡିକରି ଥିବା ଗର୍ଭଗୃହକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ରତ୍ନାସିମହସନ ଉପରେ ରଖାଯାଇଥିଲା |


ସଟଡାଉନ କରି ଯାତ୍ରା


ରଥଯାତ୍ରା ହେଉ ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ଦାଏର ହୋଇଥିବା ରିଭ୍ୟୁ ପିଟିସନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସମଗ୍ର ଓଡ଼ିଶାରେ ରଥଯାତ୍ରା ବ୍ୟାନ ହେଲେ ବି ପୁରୀରେ ଏହାକୁ କୋହଳ କରାଯାଉ ଏବଂ ରଥଯାତ୍ରା ଦିନ ସମଗ୍ର ପୁରୀ ସହରକୁ ସଟଡାଉନ ଘୋଷଣା କରି ସୀମିତ ସେବକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ରଥଯାତ୍ରା କରାଯାଉ।

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon