• (ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ)

ବିଏସଏନଏଲ ରେ 3G ଫୋନ ରେ ଏମିତି ମିଳିବ 4G ହାଇ ସ୍ପିଡ ଇଣ୍ଟରନେଟ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଭାରତ ସଞ୍ଚାର ନିଗମ ଲିମିଟେଡ (ବିଏସଏନଏଲ) ତାର ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ଭେଟି ଦେବାକୁ ଯାଉଛି ହାଇସ୍ପିଡ ଇଣ୍ଟରନେଟ । ଏଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି ୪ ଜି ପ୍ଲସ ସେବା । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ  ଅଧିକ ସ୍ପିଡର ଇଣ୍ଟରନେଟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । 

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ମିଳିବ ଏହି ସୁବିଧା ।

ହଟ୍ ସ୍ପଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏହି ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟତ୍ତ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କରାଯାଇଥିବା ଘୋଷଣା ମୁତାବକ, ୱାଇଫାଇ ହଟ୍ ସ୍ପଟ ଦ୍ୱାରା ୪ଜି ପ୍ଲସ ଇଣ୍ଟରନେଟ ସୁବିଧା ମିଳିବ । ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ବିଏସଏନଏଲ ୱାଇଫାଇ ହଟ୍  ସ୍ପଟ ବ୍ୟବହାର କରି ଉପଭୋକ୍ତା ଇଣ୍ଟରନେଟର ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ ।

୩ ଜି ମୋବାଇଲରେ ବି ଚାଲିବ ୪ଜି ପ୍ଲସ ୩ ଜି ମୋବାଇଲ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଉପଭୋକ୍ତା ମଧ୍ୟ ବିଏସଏନଏଲର ଏହି ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ୪ ଜି ନେଟୱାର୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡିବନି । ମୋବାଇଲ ହଟ୍ ସ୍ପଟ ବ୍ୟବହାର କରି ସେମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ପାଇପାରିବେ । 

୩ଟି ଉପାୟରେ ଉଠାଇପାରିବେ ଲାଭ

ବିଏସଏନଏଲ ଏହାର ୱେବସାଇଟରେ ଅପଲୋଡ କରିଥିବା ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ, ୩ଟି ଉପାୟରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ୪ଜି ପ୍ଲସ ସେବାର ଲାଭ ଉଠାଇପାରିବେ । 

୧)    ଇଏପି (ଏକ୍ସଟେନସିବଲ ଅଥେଣ୍ଟିକେଶନ ପ୍ରୋଟୋକଲ) ୨)    ନନ୍ ଏକ୍ସଟେନସିବଲ ଅଥେଣ୍ଟିକେଶନ ପ୍ରୋଟୋକଲ ୩)    ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେଶନ

ଇଏପି ଦ୍ୱାରା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସଂଯୋଗ ଏକ୍ସଟେନସିବଲ ଅଥେଣ୍ଟିକେଶନ ପ୍ରୋଟୋକଲ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ମୋବାଇଲରେ ୱାଇଫାଇ ଅନ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ବିଏସଏନଏଲ ୪ଜି ପ୍ଲସ  ଏସ୍ଏସ୍ଆଇଡି ବିକଳ୍ପ ବାଛିବାକୁ ପଡିବ । ଅଥେଣ୍ଟିକେଶନ ପାଇଁ ଇଏପିକୁ ସିଲେକ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ପରେ ବିଏସଏନଏଲ ସିମ୍ ସ୍ଲଟ ବାଛିବାକୁ ହେବ । ସିମ୍ ଅଥେଣ୍ଟିକେଟ ହେବା ପରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ ଚାଲିବ ।

ନନ୍-ଇଏପି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନନ୍ ଇଏପି ପାଇଁ ମୋବାଇଲ ୱାଇଫାଇ ଅନ୍ କରି ବିଏସଏନଏଲ ୪ଜି ପ୍ଲସ ଏସ୍ଏସ୍ଆଇଡି ବିକଳ୍ପ  ବାଛିବାକୁ ପଡିବ । ସେଠାରେ ନିଜ ନମ୍ବର ଦେବା ପରେ ଏକ ପିନ୍ ଆପଣଙ୍କ ମୋବଇଲକୁ ମେସେଜ ଆସିବ । ଏହି ପିନ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଲଗଇନ୍ ହେବା ପରେ ଆପର ଇଣ୍ଟରନେଟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ମୋବାଇଲ ଆପ୍ଲିକେଶନ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ବିଏସଏନଏଲ ୪ଜି ପ୍ଲଜ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ କରନ୍ତୁ । ପରେ ଆପଣଙ୍କ ବିଏସଏନଏଲ ନମ୍ବର ଦ୍ୱାରା ଏଥିରେ ଲଗଇନ୍ କରିବାକୁ ହେବ । ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେପରି ଆପଣଙ୍କ ସିମ୍ଟି ପ୍ର

ଥମ ସ୍ଲଟରେ ରୁହେ । ଲଗ୍ ଇନ୍ ହେବା ପରେ ଆପଣ ଇଣ୍ଟରନେଟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହି ସୁବିଧା କେବଳ ମୋବାଇଲରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ । ଲାପଟପ କିମ୍ବା ଡେସ୍କଟପରେ ଏହାର ବ୍ୟବହାର କରିହେବ ନାହିଁ ।

#Mobile #BSNL #SmartPhone

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon