• ବେତାର ବ୍ଯୁରୋ

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବାରମ୍ବାର ଗରମ ହେଉଛି? ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ 5 ଉପାୟ


(ବେତାର ବ୍ଯୁରୋ) ବେଳେ ବେଳେ ଆମେ ଦେଖୁ ଯେ ଅଧିକ ସମୟ ଭିଡିଓ କଲ କଲେ କିମ୍ବା ଫୋନରେ ଗେମ ଖେଳିଲେ ବା ସିନେମା ଦେଖିଲେ ଫୋନଟି ଶୀଘ୍ର ତାତି ଯାଏ । ବଜେଟ ଫୋନ ହେଉ ବା ଅଧିକ ଦାମର ଫୋନ, ପ୍ରାୟ ସବୁ ଫୋନରେ ଏହି ସମୟ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ ।

ତେବେ ଆସନଶୁ ଜାଣିବା କାହିଁକି ଏପରି ହୁଏ ଓ କିପରି ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବେ ।

ଫୋନ୍ କାହିଁକି ଗରମ ହୁଏ?

ଆପଣଙ୍କ ଫୋନର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ତାପମାତ୍ରା ଏହା ଉପରେ ଚାଲୁଥିବା କାମ ଉପରେ ଆଧାରିତ ।ତେବେ ଧ୍ୟାନଦିଅନ୍ତୁ ଆପଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନ ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ଅନେକ ଗୁଡିଏ ବ୍ୟାକଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଆପ ଚାଲୁଛି କି? କାରଣ ଏପରି ଅନେକ ଆପ୍ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ବ୍ଯବହାର ନ କଲେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଅନେକ ବ୍ୟାଟେରୀ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ୍ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବ୍ୟାଟେରୀ ଡ୍ରେନ୍, ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ବନ୍ଦ ଏପରିକି ଫୋନ ତରଳିବା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରେ ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମରୁ କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବେ

1) ଆପଣଙ୍କ ଫୋନକୁ ସିଧାସଳଖ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସହଜ ଉପାୟ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କ ଫୋନକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିବା |

2) ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ଅବ୍ୟବହୃତ ଆପ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ଚାଲୁଥିବା ଅବ୍ୟବହୃତ ଆପଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନକୁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିଥାଏ, ଯାହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏହାକୁ ଗରମ କରିଥାଏ | ସମାଧାନଟି ଅତି ସରଳ - କେବଳ ଫୋନର ହୋମ୍ ବଟନ୍ କୁ ଦୁଇଥର ଦବାଇ ଆପ୍ସକୁ ସ୍ୱାଇପ୍ କରନ୍ତୁ |

3) ଆପଣଙ୍କର ସ୍କ୍ରିନ୍ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତାକୁ ବଢାନ୍ତୁ ନାହିଁ | ବ୍ୟାକଗ୍ରାଉଣ୍ଡ୍ ଆପ୍ ଚଲାଇବା ସହିତ ଫୋନ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ବଢାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଟେରୀ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ଏବଂ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବ | ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଆପଣଙ୍କର ଡିଭାଇସ୍ ପାଇଁ ଏକ ଆଣ୍ଟି-ଗ୍ଲେର୍ କଭର କିଣନ୍ତୁ |

4) ଆପଣଙ୍କ ଫୋନକୁ ଫ୍ଲାଇଟ ମୋଡରେ ରଖନ୍ତୁ | ବିମାନ ମୋଡ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଫୋନରେ basic କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଜାରି ରଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଟେରୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

5) ଫୋନ କଭରକୁ ହଟାଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ୍ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହେଉଛି, ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ କଭର ସାହାଯ୍ୟ କରୁନାହିଁ | ଫୋନ କଭର ହଟାଇବା ଫଳରେ ଏହା ଫୋନର ଉତ୍ତାପ ଯିବା ପାଇଁ ଥିବା ରାସ୍ତାକୁ ଅବରୋଧ ନକରି ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବ, ଫଳରେ କ ଫୋନୁ ଶୀଘ୍ର ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯିବ |

#Smartphone #MobileApp #MobileTips

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon