• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ମୋବାଇଲ ଯୋଗୁଁ ବ୍ୟାପିପାରେ କି କରୋନା ? ପଢନ୍ତୁ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ନାମକ ଏହି ଜୀବାଣୁ ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ 5,000 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ,ଛିଙ୍କିବା କିମ୍ବା କାଶ ହେତୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ହୋଇଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଭୂତାଣୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ରହିପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ,ଏହା ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଯେ କେଉଁ ଜିନିଷ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ମଣିଷକୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ |

କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ କି?

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଫୋନ୍ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗର ଶିକାର କରିପାରେ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ପର୍ଶ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ।

କାରଣ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ସ୍କ୍ରିନରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ 48 ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ଏବଂ ବ୍ୟାକପାନେଲ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ହେଲେ ନଅ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୀବନ୍ତ ରହିପାରେ | ପୁନଶ୍ଚ ଯଦି ପଛ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଧାତୁର ଅଟେ ତେବେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଏହା ଉପରେ 12 ଘଣ୍ଟା ରହିବ | ଏହି କାରଣରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଉଭୟ ଘରେ କିମ୍ବା ଅଫିସରେ ନିଜ ଫୋନ୍ ସଫା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି |

କିପରି କରିବେ ଫୋନ ସଫା

ବିଶ୍ଵ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅନୁଯାୟୀ ମୋବାଇଲ୍ ସ୍କ୍ରିନ୍ ସଫା କରିବା ପାଇଁ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାନାମା ପାଳନ କରି ଆପଣ ନିଜକୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିପାରିବେ |

ଏହାକୁ ସଫା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ମୋବାଇଲ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି | ଏହା ପରେ ଏହାକୁ ଏକ ଆଲକହଲ ମିଶ୍ରଣରେ ସଫା କରନ୍ତୁ | ମୋବାଇଲ୍ ସଫା କରିବା ପାଇଁ କୋମଳ ଟିସୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନଚେତ ଚଷମା ଖୋଳର କୋମଳ କପଡା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

ମୋବାଇଲ୍ ସଫା କରିବା ସମୟରେ ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ପରେ ଏହାକୁ ଏକ ସଫା ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ | କରୋନା ଭାଇରସରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, ଫୋନକୁ ଡିଜେନ୍ଫେକ୍ଟାଣ୍ଟ ସହିତ ସଫା କରନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସଂକ୍ରମଣ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ନାହିଁ।

କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହାର କଭର ମଧ୍ୟ ସଫା କରନ୍ତୁ |

#LifeHack #HealthNews #HealthTips

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon