• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଏହି କାରଣ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁସାରେ ରାତିରେ ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ମନା


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଖାଇବା ଏବଂ ପିଇବା ସହିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ସମାଧାନ କରିବା ସହିତ ଆମର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ | ସେହିପରି ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଜିନିଷ ସମ୍ପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି | ଏହି ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ରାତିରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଦହି

ରାତିରେ କେବେ ଦହି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଦହି ବଦଳରେ ଘୋଳଦହି ପିଇ ପାରିବେ | ଦହି ଶରୀରରେ କଫ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ସମସ୍ୟା ବଢାଇପାରେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ନିଃଶ୍ଵାସ ପ୍ରଶ୍ଵାସ ନେବାରେ ସମସ୍ଯା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ |

କ୍ଷୀର

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ରାତିରେ କ୍ଷୀର ପିଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ତେବେ କମ୍ ଲହୁଣୀଯୁକ୍ତ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ | କିନ୍ତୁ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଥଣ୍ଡା କ୍ଷୀର କେବେବି ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ, ସର୍ବଦା କ୍ଷୀର ଫୁଟାନ୍ତୁ | ଗରମ କ୍ଷୀର ଏବଂ କମ୍ ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ କ୍ଷୀର ହଜମ ହେବା ସହଜ ଅଟେ |

ସୁଷମ ଖାଦ୍ୟ

ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନରେ ଏପରି ମସଲା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଉଷ୍ମତା ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ କ୍ଷୁଧା ମଧ୍ୟ ବଜାୟ ରହିବ | ଖାଦ୍ୟରେ ଚିନାବାଦାମ, ପାନମଧୁରୀ , ମେଥି ଏବଂ ଗୁଜୁରାତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ |

ସବୁଜ ଖାଦ୍ୟ

ରାତିରେ ଡାଲି, ସବୁଜ ପନିପରିବା, ତରକାରୀ ପତ୍ର ଏବଂ ଫଳ ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରୋଟିନ୍ ସମୃଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ହାଲୁକା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖେ |

ହାଲୁକା ଖାଦ୍ୟ

-ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ରାତିରେ କମ୍ ଖାଇବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବ ଏବଂ ଶୋଇବା ମଧ୍ୟ ଭଲ ହେବ | ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରାତିରେ ନିଷ୍କ୍ରିୟ, ଯାହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଭାରୀ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବା କଷ୍ଟକର କରିଥାଏ |

#LifeTips #LifeHack #HealthNews #HealthTips

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon