• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆମେରିକାରେ ଏହି ଔଷଧକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଟ୍ରମ୍ଫ ପ୍ରଶାସନ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵରେ ପ୍ରାୟ 12 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିଲୋପ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ଔଷଧ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇନାହିଁ।ଏହି ସମୟରେ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆମେରିକା ମ୍ୟାଲେରିଆ ଔଷଧକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଔଷଧକୁ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି।

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକାଇନ୍ ନାମକ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ଓ ଗଳା ଦରଜ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ଅଜିଥ୍ରୋମାଇସିନ ରୋଗ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଚିକିତ୍ସାରେ ବହୁତ ଭଲ ଫଳାଫଳ ଦେଖାଇଛି। ମ୍ୟାଲେରିଆର ଏହି ଔଷଧ କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି।

ତୁରନ୍ତ ଲାଗୁ

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ଫ ଏହି ଔଷଧକୁ ତୁରନ୍ତ ଲାଗୁକରିବା ଦିଗରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାଜିଥିବା "ପୁରୁଣା ନିୟମକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା COVID- 19ର ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକର ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଦୁଇଟି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଔଷଧ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ |

ମ୍ୟାଲେରିଆ ଔଷଧ କ୍ଲୋରୋକୁଇନ୍ ବିଷୟରେ କହିବାବେଳେ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପରୀକ୍ଷା ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ବଜାରରେ ଅଛି ଯାହା ନୂତନ ଅନୁମୋଦନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିପାରିବ ଏବଂ ଏହା "ଅନୁମୋଦିତ" ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ୍ ଦ୍ଵାରା ତୁରନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ବୋଲି ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ ବାକି

ଆମେରିକାର ଔଷଧ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଏଫଡିଏ କମିଶନର ଷ୍ଟିଭେନ୍ ହାନ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ COVID-19 ର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଏଜେନ୍ସି ତଥାପି ଆହୁରି ଅନେକ ଔଷଧର ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଛି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଔଷଧ କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ଦିଗରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସଠିକ୍ ମାତ୍ରା ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାକୁ ପଡିବ।

#HealthNews #coronaNews #CoronaVirus

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon