• ବେତରା ବ୍ୟୁରୋ

ବିଶ୍ଵ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ : ଅନୁମାନ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି କରୋନା , ସଙ୍କଟରେ ଏହି ସବୁ ଦେଶ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଏକ ଲକ୍ଷ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଦୁଇ ମାସ ଏବଂ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ସଂକ୍ରମଣରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ମାତ୍ର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ସମୟ ଲାଗିଲା | ଏହି ସଂଖ୍ୟା 300,000 ରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଚାରି ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଛି, ମହାମାରୀ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବାର ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ସଙ୍କେତ ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି।

WHO ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଆଡାନୋମ୍ ଗେବ୍ରେଏସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ଵର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଏହି ରୋଗ ଦେଖାଯାଉଛି।

ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ

ଅଧିକାଂଶ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶରେ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ପ୍ରାୟ 33 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଏହା ଏକ ସଙ୍କେତ ଯେ ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନେ ଶୀଘ୍ର ଇଟାଲୀ ଭଳି ସମାନ ଆହ୍ଵାନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି।

କରୋନାଭାଇରସର କେନ୍ଦ୍ର ବର୍ତ୍ତମାନ ଇଉରୋପରେ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଇଟାଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର ସମାନ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚୀନ୍ ଅପେକ୍ଷା ଇଟାଲୀ ଏବଂ ସ୍ପେନରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି ।

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରେ 46 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ 10,000 କେବଳ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଘଟିଥିଲା | କୋଭିଡ -19 ର ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରୁଥିବା ୱେବସାଇଟ୍ ୱାର୍ଲ୍ଡମିଟର ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି |

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ 382,000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ସହିତ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ଫୋରଣର ମାନବିକ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଜୀବାଣୁ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ନିଶ୍ଚିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ 16,500 ଅତିକ୍ରମ କରିଛି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପଦକ୍ଷେପ

ତେବେ ଏସୀୟ ସହର-ସିଙ୍ଗାପୁର ଏବଂ ହଂକଂର ଅଞ୍ଚଳ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟାରେ ବୃଦ୍ଧି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ପଥରେ ଅଛି। ଦ୍ରୁତ ଏବଂ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ହାର ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଧାରଣ କରିଛି |

ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମହାମାରୀ ଘୋଷିତ କରିଛି, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହା ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। 180 ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରୋଗର ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ସାମନାକୁ ଆସିଛି ।

ଲୋକଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବା ଏବଂ ପରସ୍ପରଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ହେଉଛି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପଦକ୍ଷେପ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ମାମଲାର ପରୀକ୍ଷା କରିବା, ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କୁ ପୃଥକ କରିବା ଏବଂ କୋଭିଡ -19 ରୋଗୀଙ୍କ ଘନିଷ୍ଠ ସମ୍ପର୍କକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ଭଳି ଅଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ଯୋଡି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି WHO କହିଛି ।

#coronaNews #CoronaVirus #HealthNews

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon