• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ସରକାର ଆଣିଲେ କରୋନା କବଚ ଆପ : ଆପଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଏମିତି ବଞ୍ଚେଇବ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପାଖରେ ଆପଣ ଅଛନ୍ତି କି ଓ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ କରୋନା ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି କି ନା ତାହା ଜଣେଇବା ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଏକ ଆପ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି ଯାହାର ନାମ କରୋନା କବଚ ରଖାଯାଇଛି ।

କରୋନା କାଭାଚ୍ ଅତିରିକ୍ତ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ସହିତ ଆସିଥାଏ ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା କ୍ଷମତାକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବ, ଏବଂ ଏକ ସର୍ଭେ ଫର୍ମ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଲକ୍ଷଣ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଦେଇଥାଏ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥାଏ |

ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା କାଭାଚ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ | ଏହା ଏକ ଘଣ୍ଟାର ବ୍ୟବଧାନରେ ଏକ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କର ଅବସ୍ଥାନ ଟ୍ରାକ୍ କରେ ଏବଂ COVID-19 ପାଇଁ ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଛି କି ନାହିଁ ତାହା କହିଥାଏ |

ଏହିପରି କାମ କରିଥାଏ

ଏହି ଆପ୍ ଲୋକେସନ ଆକ୍ସେସ୍ ମାଗେ, ଯାହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସରଳ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଯାଞ୍ଚ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଏହାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ 6 ଟି ପ୍ରଶ୍ନ ଥିବା ଏକ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ହେବ । ଏହା ପଚାରିଥାଏ ଯେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଅଛି, ଶରୀର ତାପମାତ୍ରା କ’ଣ, ଯଦି ତୁମେ ବିଦେଶରୁ ଫେରି ଆସିଛ, ତୁମେ ଦେହରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁଛ, ଯଦି ତୁମର ଶୁଖିଲା କାଶ କିମ୍ବା ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅଛି, ଏବଂ ଶେଷରେ, ଯଦି ତୁମେ ବିଦେଶୀ, ତେବେ ଦେଶରୁ କାହାକୁ ଭେଟିଥିଲେ |

ଏହା କରୋନାଭାଇରସ୍ ସହିତ ଜଡିତ ସରକାରୀ ପରାମର୍ଶଦାତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ସୁପାରିଶକୁ ଏବଂ ଅଟୋ-ଅପଡେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରେ |

ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆପ୍ COVID-19 ର ଗୋଷ୍ଠୀ ସଂପ୍ରସାରଣ ସ୍ଥିତି ଉପରେ ନଜର ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରଖିବ। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଅବସ୍ଥାନ ତଥ୍ୟ ଅଫଲାଇନରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ବିପଦ ଥାଏ କେବଳ ସେତେବେଳେ ସେୟାର କରାଯାଇଥାଏ।

ଏହା ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ର ଏକ ବିଟା ସଂସ୍କରଣ, ଯାହାକି ଏହାର ଅଫିସିଆଲ୍ ରିଲିଜ୍ ପୂର୍ବରୁ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣ କରୁଛି ବୋଲି ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ଓ ଇନ୍ଫର୍ମେସନ ଟେକନୋଲୋଜି ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛନ୍ତି।

#coronaNews #HealthNews #CoronaVirus #modigovt

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon