• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଉଷ୍ମ ଜଳବାୟୁରେ ଏହି କାରଣରୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହାର କମିଯାଏ : ଗବେଷଣା


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାସ୍ଥିତ ବିଖ୍ୟାତ ଶିକ୍ଷା ସଂସ୍ଥାନ ମାସାଚୁସେଟ୍ସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (MIT) ର ଗବେଷକଙ୍କ ପ୍ରାଥମିକ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଷ୍ମ ସ୍ଥାନରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ବିଳମ୍ବରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ଅଧିକ କାରଣ ରହିଛି ।

ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ହୋଇଥିବା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ତଥ୍ୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରି ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଅଧିକାଂଶ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣ 3 ଏବଂ 17 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ମଧ୍ୟରେ କମ୍ ତାପମାତ୍ରା ଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଘଟିଛି |

ଆର୍ଦ୍ର ଜଳବାୟୁ

“SARS-CoV-2 (ଯାହା COVID-19 ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ)ର ପ୍ରସାରଣ ଉପରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାର କରି, ଆମେ ଅନୁମାନ କରୁଛୁ ଯେ କ୍ରାନ୍ତୀୟ ଦେଶଗୁଡିକରେ କମ୍ ସଂଖ୍ୟକ ସଂକ୍ରମଣର କାରଣ ଉଷ୍ମ ଆର୍ଦ୍ର ଅବସ୍ଥା ହେତୁ ହୋଇପାରେ | ଅନ୍ୟ ଜୀବାଣୁଙ୍କ ପରି ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ମନ୍ଥର ହୋଇପାରେ ବୋଲି MITର ବୁଖାରୀ ଏବଂ ଜାମେଲ ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି।

ଜଳବାୟୁରେ ଅଧିକ ଜଳକଣା ରହିଲେ ଏହାକୁ ଆର୍ଦ୍ର ଜଳବାୟୁ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ସାଧାରଣତଃ ସମୁଦ୍ରକୁଳିଆ ଓ ଉପକୂଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଆର୍ଦ୍ରତା ବେଶୀ ଥିବାରୁ ଏଠାକାର ପରିବେଶରେ ଝାଳ ମଧ୍ୟ ବେଶୀ ବାହାରିଥାଏ ।

ମାସାଚୁସେଟ୍ସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (MIT)ର କାସିମ୍ ବୁଖାରୀ ଜଣେ ଗାଣିତିକ ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନୀ ଏବଂ ୟୁସୁଫ୍ ଜାମେଲ ହେଉଛନ୍ତି ଏକ ପରିବେଶ ବୈଜ୍ଞାନିକ ।

ସେମାନଙ୍କର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସିଙ୍ଗାପୁର, ମାଲେସିଆ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସୀୟ ଦେଶ ପରି ଉଷ୍ମ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ର ଜଳବାୟୁ ଥିବା ଦେଶଗୁଡିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାରରେ କମ୍ ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ଥଣ୍ଡା ଜଳବାୟୁ

ଅପରପକ୍ଷେ ଇଟାଲୀ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ସମେତ ଆମେରିକା, ନ୍ୟୁୟର୍କ ଏବଂ ୱାଶିଂଟନ୍ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ, ଯେଉଁଠାରେ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣର ଉଚ୍ଚ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଦେଖାଯାଇଛି, ସେହି ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକ ଏହି ଭାଇରସର ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ହୁବେଇ ଏବଂ ହୁନାନ ସହିତ ସମାନ ପାଣିପାଗ (ତାପମାତ୍ରା 3 ରୁ 10 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍) ବୋଲି ଗବେଷଣା ପତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ତେବେ ଏହି ଜଳବାୟୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନିପାତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କି ନୁହେଁ ସେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି MIT କହିଛି ।

#CoronaVirus #coronaNews

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon