• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

କରୋନା ପ୍ରଭାବ : ବିଜୁଳି ଦେୟ ତାରିଖ ଏତିକି ଯାଏଁ ଘୁଞ୍ଚିଲା


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) କରୋନାଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ବଢୁଥିବା ଭୟ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଆରାମ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ସରକାର ସବୁ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ବିଦ୍ୟୁତଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ 24 ଘଣ୍ଟିଆ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ଦେୟ ମାନଦଣ୍ଡ ଛାଡ କରିବାକୁ କହିଛି।

ଅର୍ଥାତ ଯଦି ଆପଣ ଏବେ ଆପଣଙ୍କର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ପଇଠ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭୟଭୀତ ହେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ କଟାଯିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଜୋରିମାନା ହେବ ନାହିଁ |

ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଇଛି ଯାହା ଫଳରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ।

ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଛାଡ ନୁହେଁ

କେନ୍ଦ୍ର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଜସ୍ୱ ପାଉନାହାଁନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦକ ଏବଂ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। କାରଣ ବାସ୍ତବରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଯେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ଆୟ ନଥାଏ ସେମାନେ କିପରି ଦେବେ |

ତେଣୁ, ଯେପରି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ EMI କିସ୍ତି ପ୍ରଦାନରୁ ତିନିମାସ ରିହାତି ଦେଇଛି, ବିଦ୍ୟୁତ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଜୀବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଛନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତା ତିନିମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦକ ମାନେ ପଇସା ନ ପାଇଲେ ବି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ ଜାରି ରଖିବେ ବଳି କେନ୍ଦ୍ର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ କୁମାର ସିଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିତରଣ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି। ତେଣୁ ସେମାନେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଣ ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ୍ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି |

ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ଆସନ୍ତା ତିନିମାସ (30 ଜୁନ୍ 2020) ପାଇଁ କୌଣସି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ କାଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ଲିଖିତ ଆକାରରେ ଲେଖାଯାଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ତିନି ମାସ ବିଳମ୍ବ ପାଇଁ କୌଣସି ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି |

ତେବେ ଏହି ସୁବିଧା କେବଳ ଘରୋଇ ଗ୍ରାହକ କିମ୍ବା ଶିଳ୍ପ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ କି ନାହିଁ ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରି ନାହାଁନ୍ତି।

#coronaNews #CoronaVirus #Modi

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon