• ବେତରା ବ୍ୟୁରୋ

ବିନା ଲକଡାଉନ କରି କରୋନା ମୁକାବିଲାରେ ଏମିତି ସଫଳତା ପାଇଲା ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ


Image; nytimes.com

(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ତାଇୱାନ ପରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଯେପରି କରୋନାଭାଇରସ୍ ସହିତ ଲଢିଥିଲା, ଆଜି ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ମଡେଲ୍ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି |

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଦେଶ ତାଲିକାରେ ଅଷ୍ଟମ ସ୍ଥାନରେ ଥିବାବେଳେ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ତାହା 15 ସ୍ଥାନକୁ ଖସି ଆସିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏଠାରେ 10,000ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ଵ ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, 3500 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ 174 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ କେବଳ 55 ରୋଗୀ ଗୁରୁତର ଅଛନ୍ତି।

ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା

କିନ୍ତୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ହୋଇନଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ 8-9 ରେ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆରେ 8000 ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ସପ୍ତାହ ବେଳକୁ ଏଠାରେ ଦୈନିକ ବଢୁଥିବା ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କମିବାକୁ ଲାଗିଲା । ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଯେ ସେଠାରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକଡାଉନ୍ କିମ୍ବା ବଜାର ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ।

ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା କରୋନାଭାଇରସ୍ ପାଇଁ ବହୁତ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି, ଏହା ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପୃଥକ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛି |

ପାଇଁ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ 300,000 ରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି, ଯାହା ଆମେରିକାର ହାରାହାରି ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ 40 ଗୁଣରୁ ଅଧିକ।

ଜାନୁଆରୀ ଶେଷରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ମାମଲାର ନିରାକରଣ ହେବାର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳକୁ ପଠାଉଥିଲା | ଏହି ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦିନକୁ ଏକ ଲକ୍ଷ କିଟ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଛି ଏବଂ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ରପ୍ତାନି ବିଷୟରେ 17 ଟି ବିଦେଶୀ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରୁଛନ୍ତି।

ଆଗରୁ ସଚେତନ

ୟୁରୋପୀୟ ଏବଂ ଆମେରିକୀୟଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆବାସୀ ମଧ୍ୟ କରୋନାଭାଇରସକୁ ଜାତୀୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତରରେ ପୂର୍ବରୁ ସଚେତନ ହୋଇଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ 2015 ମସିହାରେ ଏକ SARS ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ସେଠାରେ 38 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

#coronaNews

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon