• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ହ୍ଵାଟ୍ସଆପରେ କାରୋନାକୁ ନେଇ ମିଛ ଖବର ଫରୱାର୍ଡ କଲେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ : ଓଡିଶା ଡିଜିପି


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସମ୍ପ୍ରତି ବିଭିନ୍ନ ମେସେଜ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ ବିଷୟରେ କୌଣସି ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିବା ବେଆଇନ୍ ଅଟେ।

ଏହି ମେସେଜଗୁଡିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ନାଗରିକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଅଂଶୀଦାର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହାଛଡା ମେସେଜଗୁଡିକରେ ଏହାମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଛି କି ଏହି ବିଷୟରେ କୌଣସି ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିବା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଅପରାଧ।

ତେବେ ଏହାର ସତ୍ୟାସତ୍ୟ କଣ ?

ଭାରତ ସରକାର ବାସ୍ତବରେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ଆଇନ ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିଷୟ ବିଷୟରେ ବାର୍ତ୍ତା ବାଣ୍ଟିବାରେ କଟକଣା ଲଗାଇବ ନାହିଁ |

ତଥାପି କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ବିଷୟରେ ନକଲି ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗୁରୁତର ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିପାରେ | ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ମିଥ୍ୟା ଖବର ବାଣ୍ଟୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ମାମଲା ବୁକ୍ ହୋଇସାରିଛି।

ଓଡ଼ିଶାରେ କଡା ନିୟମ

ଓଡିଶା ସରକାର ଏହିସବୁ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପ ଫରୱାର୍ଡ ନେଇ ସଜାଗ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଏ ନେଇ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି।

ଶନିବାର ଭୁବନେଶ୍ବର-ସ୍ଥିତ ଗୀତଗୋବିନ୍ଦ ସଦନ ଘରେ କୋଭିଡ-19 ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ହେଉଥିବା ଦୈନିକ ପ୍ରେସବାର୍ତ୍ତା ରେ ଭାଗନେଇ ଓଡିଶା ପୁଲିସ ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଅଭୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯିଏ କୌଣସି ଖରାପ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ନେଇ ଏଭଳି ବାର୍ତ୍ତା ପ୍ରେରଣ କରୁଥିବାର ଆମ ନିକଟକୁ ଆସିବ, ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ଆଇନ ର ପ୍ରକୃତ ରୂପ ଦେଖିବେ। ଏଭଳି ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନଙ୍କୁ ଆଇନର ବିଭିନ୍ନ ଦଫାରେ ମକଦମା କରାଯିବା ସହିତ ସମ୍ପତ୍ତି ଜବତ ଓ କୋର୍ଟ କେସ୍ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ।

ନିକଟରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ହ୍ଵାଟ୍ସଆପରେ ମିଛ ଖବର ଓ ଗୁଜବ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଥିବ ନେଇ ବିରକ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଓ କହିଥିଲେ ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ହଜାର ହଜାର ବ୍ୟକ୍ତି ଚାଲି ଚାଲି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଯିବା ଏହିଭଳି ମିଛ ଖବର ପାଇଁ ହୋଇଥିଲା।

ଏ ବିଷୟରେ କଡା ନିୟମ ଆଣିବାକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

#CoronaNews #NaveenPatnaik #OdishaNews

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon