• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ସାରା ବିଶ୍ଵରେ କରୋନା ନେଲାଣି ଲକ୍ଷେ ମୁଣ୍ଡ, ଭାରତରେ ଏତିକି ବଢୁଛି ଦୈନିକ ସଂଖ୍ୟା


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ମୃତ୍ୟୁର ଦ୍ୱିତୀୟ ନାମରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିବା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇସାରିଛି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅନୁଯାୟୀ, ଏପ୍ରିଲ 10 ଅର୍ଥାତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ଏକ ଲକ୍ଷ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି।

ଏହି ମହାମାରୀରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବର୍ତ୍ତମାନ 17 ଲକ୍ଷ 770 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପ୍ରାୟ 3 ଲକ୍ଷ 76 ହଜାର ଏବଂ 615 ଲୋକ ଏହି ଅସୁସ୍ଥତାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଥିବା ମଧ୍ୟ ଜଣାଯାଇଛି। ଚାଇନାରୁ ସୀମା ଅତିକ୍ରମ କରିଥିବା ଏହି ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଓଷଧ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ଦିନରାତି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି |

କୋଭିଡ-19 ବିଶ୍ଵ ସ୍ଥିତି

ସାରା ବିଶ୍ୱରେ 50 ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁ କେବଳ ତିନୋଟି ଦେଶରେ ଘଟିଛି। ଆମେରିକା, ସ୍ପେନ୍ ଏବଂ ଇଟାଲୀରେ ପ୍ରାୟ 54 ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି । ଇଟାଲୀରେ ସର୍ବାଧିକ 18,848 ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକାରେ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ।

ଭାରତରେ ଦୈନିକ 500 ରୁ 800 ନୂଆ ମାମଲା

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଭାରତ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। 30 ଜାନୁଆରୀରେ କେରଳରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଏଠାରେ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, ମାର୍ଚ୍ଚ 12 ରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପ୍ରଥମ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।

ଯେତେବେଳେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟ ସହରରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଥିଲା ।

ଗତ ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶରେ ନୂତନ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏପ୍ରିଲ୍ 8 ରେ, ଯେଉଁଠାରେ 773 ନୂତନ ରୋଗୀ ମିଳିଥିଲେ, ଏପ୍ରିଲ୍ 9 ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା 591 କୁ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ରହିଥିଲା। ଏପ୍ରିଲ୍ 10 ରେ, ଭାରତରେ ରେକର୍ଡ 896 କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ |

#CoronaNews #CoronaVirus

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon