• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଲକଡାଉନ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ପଟିଆଲାରେ ପୋଲିସ ହାତ କାଟିଲେ ନିହାଙ୍ଗ ଶିଖ : ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ ଏହି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଲକଡାଉନ ବଳବତ୍ତର ଥିବା ବେଳେ ପଞ୍ଜାବ ରାଜ୍ୟର ପଟିଆଲାରେ କିଛି ନିହାଙ୍ଗ ଶିଖ୍ ଆଜି ପୋଲିସ୍ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ନିହାଙ୍ଗମାନେ ଖଣ୍ଡା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ସବଇନିସପେକ୍ଟର (ASI)ଙ୍କର ହାତ କାଟି ଦେଇଥିଲେ।

ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଉକ୍ତ ଅଞ୍ଚଳର ଅବସ୍ଥା ତିକ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ନିହାଙ୍ଗ ଶିଖ କିଏ ଓ କଣ ଥିଲା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣା |

(ବି . ଦ୍ର: କୌଣସି ଧର୍ମ ଅଥବା ସଂପ୍ରଦାୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଲେଖାଯାଇନାହିଁ । କେବଳ ତଥ୍ୟ ଓ କିଛି ଜଣାଶୁଣା କଥାକୁ ନେଇ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି )

ନିହାଙ୍ଗ ଶିଖମାନେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା

ବାସ୍ତବରେ ନିହାଙ୍ଗ ସେମାନଙ୍କର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା | ପାରମ୍ପାରିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଥିବା ଶିଖମାନଙ୍କୁ ନିହାଙ୍ଗ ଶିଖ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହିପରି ଶିଖମାନେ ଦଶ ଗୁରୁଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥାଆନ୍ତି। ଏହି ଶିଖମାନେ ଗୁରୁମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଦୃଢ ପ୍ରହରୀ ଥିଲେ।

ଏହି ଶିଖମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଶିଖ ଧର୍ମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ନିହାଙ୍ଗ ଶିଖମାନେ, ସେହି ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଖାତିର ନକରି, ଶେଷ ଶିଖିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ "ଶିଖ୍" ଏବଂ "ଗୁରୁ ଗ୍ରନ୍ଥ ସାହେବ" କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତି।

ନିହାଙ୍ଗଙ୍କୁ କର୍ଫ୍ୟୁ ପାସ୍ ଦେଖାଇବାକୁ କହିଥିଲେ

ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାରି-ପାଞ୍ଚ 'ନିହାଙ୍ଗ' ଏକ ଗାଡିରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ ଏବଂ ସକାଳ ପ୍ରାୟ 6.15 ସମୟରେ ଏକ ପନିପରିବା ବଜାର ନିକଟକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ପଟିଆଲା ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ମନଦୀପ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ (କର୍ଫ୍ୟୁ) ପାସ୍ ଦେଖାଇବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ନିଜ କାରରୁ ଓହ୍ଲାଇ ବ୍ଲକରକୁ ଧକ୍କା ଦେଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପରେ ଏହି ଲୋକମାନେ ଡ୍ୟୁଟିରେ ଥିବା ପୋଲିସ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, 'ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର (ASI) ଙ୍କ ହାତ ଖଣ୍ଡା ଦ୍ୱାରା କାଟି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଦାୟିତ୍ୱରେ ଥିବା ପଟିଆଲା ସଦର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାନ୍ଧରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ବାହୁରେ ଆଘାତ ଲାଗିଛି ।

ଗୁରୁଦ୍ଵାରରେ ଲୁଚିଥିଲେ, ନ’ ଗିରଫ

ଏହି ଘଟଣା ପରେ ଏହି ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନେ ସେଠୁ ପଳାଇ ଏକ ଗୁରୁଦ୍ଵାରରେ ଲୁଚି ରହିଥିଲେ । ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ 7 ପୁରୁଷ ଓ ଦୁଇ ମହିଳା ଥିଲେ । ପୁଲିସ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଗୁରୁଦ୍ୱାରାରୁ ଗୁଳି ବିନିମୟ ପରେ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରୀ ଜଣକ କାନ୍ଧରେ ଗୁଳି ବାଜିଛି ।

#NhangSikh #coronaNews

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon