• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଜାଣନ୍ତୁ : ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍ କଣ ଓ କିପରି କାମ କରିଥାଏ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଙ୍ଗଳବାର ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ 'ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ୍' ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆପ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସହିତ ଜଡିତ |11 ଟି ଭାଷାରେ ଉପଲବ୍ଧ, ଏହି ଆପ୍ ସମଗ୍ର ଭାରତ ଆଧାରରେ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି |

ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ Aarogya Setu ଆପ ଡାଉନଲୋଡ କରିହେବ । ତେବେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଆପ୍ କ’ଣ ଅଟେ |

ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ଏହି ଆପ୍ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଏବଂ ଏହାର ସୂଚନାକୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି | ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆପ୍ ନିକଟସ୍ଥ ଉପସ୍ଥିତ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |

ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ପରେ, ଏହି ଆପ୍ ପଚାରିଥାଏ ଯେ ଆପଣଙ୍କର କାଶ, ଜ୍ୱର କିମ୍ବା ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଅଛି କି? ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏପରି କିଛି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଗ୍ରୀନ୍ ଜୋନରେ ରହିବେ |

ଏପରି କାମ କରେ ଏହି ଆପ୍ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନର ବ୍ଲୁଟୁଥ୍ ଏବଂ ଲୋକେସନ ଡିଭାଇସ୍ ଅନ ରଖିବାକୁ କହିଥାଏ | ଯେତେବେଳେ ବି ଉପଭୋକ୍ତା ଏକ ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି, ଏହି ଆପ୍ ବ୍ଲୁଟୁଥ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ନିକଟସ୍ଥ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନଗୁଡିକରୁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ମୋବାଇଲକୁ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଥାଏ |

ଯେତେବେଳେ ଉପଭୋକ୍ତା କୌଣସି ସୁସ୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ନିକଟରେ ଠିଆ ହୁଅନ୍ତି ଏହା ସବୁଜ ଜୋନ୍ ଦେଖାଏ | କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି 10 ଦିନ ପରେ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହି ଆପ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସତର୍କ କରାଇବ |

ଏହା ମଧ୍ୟ ନିକଟସ୍ଥ ହଟ ସ୍ପଟ୍ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କହିଥାଏ, ଯାହା ଫଳରେ ଉପଭୋକ୍ତା ନିଜର ଗନ୍ତବ୍ୟ ମାର୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ।

ଏହାର ଡିଜାଇନ୍ ଏପରି ଯେ ଏହା ବିରାଟ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ନେଇପାରେ | ଲଞ୍ଚ ହେବା ପରଠାରୁ ଉଭୟ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଫୋନ୍ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଏକ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏହାକୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଛନ୍ତି |

#ArogyaSetu #Modi #CoronaNews

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon