• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଜାଣନ୍ତୁ : ଭୋଜନ ପରେ ବାମ କଡମାଡି ଶୋଇଲେ କାହିଁକି ମିଳେ ଫାଇଦା


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଶୋଇବା ପଦ୍ଧତି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର କିପରି ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର କରେ ତାହା ପ୍ରଭାବିତ କରେ |

ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ନ ହେଲେ ଆମ କାର୍ଯ୍ୟଗତି ଶିଥିଳ ବା ସ୍ଲୋ ହୋଇଯାଇ ଥାଏ । ତେବେ ଆପଣ ଯଦି ଦୈନିକ ଶରୀର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସାତରୁ ଆଠ ଘଣ୍ଟା ନିଦ୍ରାରେ ବିତାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ତଥାପି କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଶୋଇବା ପରେ ଆପଣ କିଭଳି ପୋଜିସନରେ ଶୋଉଛନ୍ତି ସେ ବିଷୟରେ ଆଉଥରେ ଭାବି ଦେଖିବାକୁ ପଡିବ |

ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୁଅନ୍ତୁ

ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇବାରେ ସର୍ବାଧିକ ବିଜ୍ଞାନ ସମର୍ଥିତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ଅଛି | ଆମେ କିପରି ବିଶ୍ରାମ ନେଉଛୁ ତାହା ଆମ ଶରୀରର ସିଷ୍ଟମଗୁଡିକର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

ରାତିରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇଥିବାବେଳେ, ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶୀଘ୍ର ହେବା ସହିତ ଆବର୍ଜନା ଟ୍ରାନ୍ସଭର୍ସ କୋଲନ୍ ଭିତରକୁ ଯାତ୍ରା କରିବାରେ ମାଧ୍ୟାକର୍ଷଣ ବଳ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଶେଷରେ ଏହାକୁ ଅବତରଣ କରୁଥିବା ଅନ୍ତନଳୀରେ ପକାଇଥାଏ ଯାହା ସକାଳେ ବାଥରୁମ୍ ଯାତ୍ରାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ |

ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇବାର ସୁବିଧା

  • ହଜମରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ |ଆମର କ୍ଷୁଦ୍ର ଅନ୍ତନଳୀ ଆମ ନିମ୍ନ ଡାହାଣ ପେଟରେ ଅବସ୍ଥିତ । ବାମକଡ ମାଡି ଶୋଇଲେ ଏଥିରୁ ପାଚକ ରସ ବାହାରି ହଜମ କରେଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

  • ହୃଦଘାତକୁ ହ୍ରାସ କରେ | ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇବା ହଜମ ଏବଂ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଆୟୁର୍ବେଦିକରେ ପ୍ରଥମେ ଉଲ୍ଲେଖ ଥିଲା , କିନ୍ତୁ ଆଧୁନିକ ଗବେଷଣା ମଧ୍ୟ ଏହି ଧାରଣାକୁ ସମର୍ଥନ କରେ | ଗବେଷକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆମେ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇଥାଉ, ପେଟ ଏବଂ ଏହାର ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ରସ ଶୋଇବା ସମୟରେ କମ୍ ରହିଥାଏ ।

  • ମସ୍ତିଷ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ | ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମର ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପକୃତ ହୁଏ କାରଣ ଏହାଫଳରେ ମସ୍ତିଷ୍କରୁ ଇଣ୍ଟରଷ୍ଟିସିଆଲ୍ ନିର୍ଗତ ହୋଇ ଆଲଜାଇମର, ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ନାୟୁଗତ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମ୍ ହୋଇପାରେ |

  • ଘୁଙ୍ଗୁଡି ମାରିବା ହ୍ରାସ କରେ | ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଜିଭ ଆପଣଙ୍କ ଗଳା ଅବରୋଧ କରିବାର ଏବଂ ଆଂଶିକ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ବାୟୁପଥକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ଅଧିକାଂଶ ମାତ୍ରାରେ କମିଥାଏ | ଯଦି ପାର୍ଶ୍ୱ ଶୋଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଘୁଙ୍ଗୁଡି ସମସ୍ଯା ଦୂର ହେଉନାହିଁ ତେବେ ଆପଣ ସମାଧାନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ |

#HealthNews #healthhabit #HealthTips

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon