• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ରିଭର୍ସ ରିପୋ ହାର ହ୍ରାସ : ଲୋନ୍ ହୋଇପାରେ ଶସ୍ତା, ହେଲେ ଆପଣ ନେବା ଉଚିତ କି


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ ) ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଭାବରେ ଏହାର ପ୍ରମୁଖ ଜମା ହାରକୁ ତିନି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ହ୍ରାସ କରିଛି, ଯାହା ଫଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ଲୋନ ଦେବାକୁ ବାଧ୍ୟହେବେ ଏବଂ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଯୋଗୁଁ ଆଣ୍ଠେଇ ପଡିଥିବା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଉଠେଇବାରେ ସହାୟକ ହେବେ ।

ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ଆରବିଆଇ ଏହାର ବିପରୀତ ରିପୋ ହାରକୁ 25 ପଏଣ୍ଟ କମାଇ 3.75% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ କରିଛି ବୋଲି ଗଭର୍ଣ୍ଣର ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ଏକ ଭିଡିଓ ପ୍ରେସ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ 27 ରେ ଏହି ହାର 90 ପଏଣ୍ଟ ହ୍ରାସ ହୋଇସାରିଛି।

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଟଙ୍କା ଋଣ ଆଣିଲେ ସୁଧହାରକୁ ରିପୋ ଓ ବ୍ୟାଙ୍କ ଗୁଡିକ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଟଙ୍କା ଜମା ରଖିଲେ ତାହାର ସୁଧହାରକୁ ରିଭର୍ସ ରିପୋ ବା ବିପରୀତ ରିପୋ ହାର କୁହାଯାଏ ।

ବାରମ୍ବାର ଡିପୋଜିଟ ହାର କମାଇ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏଣିକି ଡିପୋଜିଟ କରି ସୁଧ ପାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଋଣ ଦେବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ହେବେ ।

ପର୍ସନାଲ ଲୋନ

ବହୁତ ଗୁଡିଏ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯେପରିକି ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ , ପଞ୍ଜାବ ନାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇତ୍ୟାଦି ଦରମା ଆକାଉଣ୍ଟ ରଖିଥିବା ଓ ତଥା ସେହି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଗୃହଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟଲ୍କ୍ତିଙ୍କୁ ଲକଡାଉନ ସକାଶେ ପର୍ସନାଲ ଲୋନ ନେବା ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି ।

ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏହି ଋଣ ଯୋଜନାର ସୁଧ ହାରକୁ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ)ର ରେପୋ ରେଟ୍ ସହିତ ଯୋଡିଛନ୍ତି। ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ରେପୋ-ରେଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ, ଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ମାସିକ କିସ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଓ ସେହି ଅନୁସାରେ ହ୍ରାସ ମଧ୍ୟ ପାଇବ ।

ନେବା ଉଚିତ କି

ଏହି ଋଣଗୁଡିକ ଏଥିପାଇଁ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେ ଏଗୁଡ଼ିକ ସହଜରେ ଅନଲାଇନରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏବଂ ନିୟମିତ ଋଣ ଯୋଜନା ତୁଳନାରେ ଏଥିରେ ସ୍ୱଳ୍ପ ସୁଧ ହାର ଥାଏ ।

ଆପଣଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ଅତିରିକ୍ତ ଋଣ ନେବା ଏକ ଆର୍ଥିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟର କାରଣ ହୋଇପାରେ, ବିଶେଷକରି ସାଂପ୍ରତିକ ବେତନ ଏବଂ ଚାକିରି ହ୍ରାସ ସମୟରେ |

ଯଦି ଘୋର ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ପୁରୁଣା ନିବେଶ ଭାଙ୍ଗିଦିଅନ୍ତୁ ଅଥବା ସୁନା ବିକ୍ରି କରି ଋଣ ଆଣିପାରିବେ । ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ନ ଥିଲେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ଆଣନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

#RBI #CoronaNews #PersonalFinance

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon