• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ବିଶ୍ୱ ପୃଥିବୀ ଦିବସ: ଯାହା ସରକାର ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କରିପାରି ନଥିଲେ ତାହା କରିଲା ଲକଡାଉନ୍


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ମହାମାରୀ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକୃତି ମଧ୍ୟ ଉପକୃତ ହୋଇଛି | ଏହି ଅବଧିରେ ଶିଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ କାର୍ଯ୍ୟବନ୍ଦ, ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ବନ୍ଦ ହେତୁ ପୃଥିବୀରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ବାୟୁ ଏବଂ ଜଳକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଯାହା କରିପାରିନଥିଲେ ତାହା ଲକଡାଉନ କରି ଦେଖାଇଲା ।

ଗଙ୍ଗାରେ ଅମ୍ଳଜାନ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି

ଶିଳ୍ପ ବନ୍ଦ ହେତୁ ନଦୀଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ବହୁ ପ୍ରଦୂଷିତ ନଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଗଙ୍ଗା ଏବଂ ଯମୁନା ଜଳ ବହୁ ପରିମାଣରେ ସଫା ହୋଇଛି । ଗଙ୍ଗା ଜଳରେ ଦ୍ରବୀଭୂତ ଅମ୍ଳଜାନର ପରିମାଣ ଏକ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଗଙ୍ଗାରେ ଅମ୍ଳଜାନର ପରିମାଣ ଲିଟର ପିଛା 5.20 ଥିଲା, ଯାହା ଲିଟର ପିଛା 6.50 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ହରିଦ୍ୱାରର ଗଙ୍ଗାରେ ଦ୍ରବୀଭୂତ ଅମ୍ଳଜାନର ପରିମାଣ ପୂର୍ବରୁ ଲିଟର ପିଛା 4.50 ଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଲିଟର ପିଛା 5.75 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

ସହରରେ ବାୟୁ ନିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ହେଲା

ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଯାନବାହାନ ଚଳାଚଳ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବା ଫଳରେ ଦିଲ୍ଲୀ-ଏନସିଆର ସମେତ ସମଗ୍ର ଦେଶର ବାୟୁ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଯୋଗ୍ୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।

ବାୟୁମଣ୍ଡଳ ଏତେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଜଲନ୍ଦରଠାରୁ 200 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ହିମାଚଳର ପାହାଡ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିଲା।

ଓଜୋନ୍ ସ୍ତରରେ ଉନ୍ନତି: ବିଶ୍ଵରେ ଅନେକ ବଡ ଦେଶରେ ଶିଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବନ୍ଦ ହେତୁ ଓଜୋନ୍ ସ୍ତରରେ ଅନେକ ଉନ୍ନତି ଘଟିଛି |

ନେଚର ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଜୋନ ସ୍ତରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଥିବା ରାସାୟନିକ ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗମନରେ ହ୍ରାସ ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି। ଏହାଫଳରେ ବୃଷ୍ଟିପାତର ଚକ୍ରରେ ଭଲ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ ବୋଲି ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ପୃଥିବୀର କମ୍ପନ ହ୍ରାସ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ପୃଥିବୀରେ କମ୍ପନ 30 ରୁ 50 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି କାରଣ ସଡକ ପରିବହନ, ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ ସମେତ କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ବେଲଜିୟମର ଭୂକମ୍ପ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥୋମାସ୍ ଲେକ୍କ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇଛି।

ଏହିସବୁ ଉପାୟ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଜଳବାୟୁକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବ ବୋଲି ସେମାନେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି ।

#LockdownNews #CoronaNews

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon