• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଜାଣନ୍ତୁ : ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାରେ ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କ କଣ ରହିଛି ମହତ୍ତ୍ଵ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମଙ୍କୁ ଶ୍ରୀହରି ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଷଷ୍ଠ ଅବତାର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଭଗବାନ ପରଶୁରାମାଙ୍କୁ 'କାଉର ଭଗବାନ' ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।

ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଭାରତୀୟ ପର୍ବ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଦିନ ପଡିଥାଏ।

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟାର ମହତ୍ତ୍ଵ କ’ଣ ?

ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ସନାତନ ଧର୍ମର ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ ବୋଲି କୁହାଯାଏ | ଏହି ଦିନ, ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟର ଫଳାଫଳ ଯେପରିକି ଗାଧୋଇବା, ଦାନ ଇତ୍ୟାଦି ଆପଣଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ରୂପେ ଫେରି ଆସେ | ଏହିଦିନ ଉପବାସ ଅକ୍ଷୟ ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା | ଇଚ୍ଛାକୃତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ପାଇବା ପାଇଁ, ଖାଦ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦିରେ ଅଭାବୀ ଏବଂ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଦାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ |

ପର୍ଶୁରାମ ଜୟନ୍ତୀ କେବେ ପାଳନ କରାଯାଏ?

ପର୍ଶୁରାମ ଜୟନ୍ତୀ ବୈଶାଖ ମାସ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ତିଥିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏହି ତିଥି ଏପ୍ରିଲ୍ 25 ରୁ 11:00 AM ରୁ 26 ଏପ୍ରିଲ 2020 ଖରାବେଳ ଯାଏଁ ଅଛି। ପୌରାଣିକ ମତାନୁସାରେ ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମ ପତ୍ନୀ ରେଣୁକାଙ୍କ ଗର୍ଭରୁ ବୈଶାଖ ମାସ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷ ତୃତୀୟ ତିଥିରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ପର୍ଶୁରାମ ଜୟନ୍ତୀରେ ଲୋକମାନେ କ’ଣ କରନ୍ତି ?

ଲୋକପ୍ରିୟ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଲୋକମାନେ ପର୍ଶୁରାମ ଜୟନ୍ତୀରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ଅଳଙ୍କାର କିଣିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି | ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସୁନା ଓ ରୂପା କିଣିବାର ଧାରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | କୁହାଯାଏ ସୁନା କିଣିବା, ଏହି ଦିନ ଭଲ କାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ |

ପର୍ଶୁରାମ ଗାଥା

ଭଗବାନ୍ ପର୍ଶୁରାମ ଜଣେ ପ୍ରକୃତି ପ୍ରେମୀ ଏବଂ ରକ୍ଷକ ଥିଲେ | ସେ ପଶୁ ଓ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ଭାଷା ବୁଝିପାରୁଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ କଥା ହୋଇପାରୁଥିଲେ | ଏପରିକି ଅନେକ ହିଂସ୍ର ପ୍ରାଣୀ ତାଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରି ତାଙ୍କର ବନ୍ଧୁ ହୋଇଥିଲେ | ସେ ପିଲାଦିନେ ଅନେକ ଶାସ୍ତ୍ର ଶିକ୍ଷା କରିଥିଲେ |

ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମ କେବଳ ମାନବ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଏହିପରି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ର ଜ୍ଞାନର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଥିଲେ | ଅନ୍ୟାୟ ପ୍ରତି ସର୍ବଦା କ୍ରୋଧିତ ପ୍ରଭୁ ପର୍ଶୁରାମ ଅତ୍ୟାଚାରୀ ରାଜାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ମହାରାଣୀ କାଶ୍ୟପାଙ୍କୁ ଦାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ନିଜେ ମହେନ୍ଦ୍ର ପର୍ବତକୁ ଯାଇ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ରୁହନ୍ତି।

ପର୍ଶୁରାମ ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ ଗୁରୁ ଏବଂ ପିତାମାତାଙ୍କ ଆଦେଶ ପାଳନ କରୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତୃସେବା ହେତୁ ଭଗବାନ ପର୍ଶୁରାମ ଆଠ-ଚିରଞ୍ଜୀବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ, ଅର୍ଥାତ୍ ସେ ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି।

#IndianFestivals #AkshyaTritiya

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon