• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

‘ରାମାୟଣ’ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଦେଖି ପାକିସ୍ତାନରେ ଏହି ସିରିଏଲ ଦେଖିବାକୁ କହିଲେ ଇମ୍ରାନ ଖାଁ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) କରୋନା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି | ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ଦେଶରେ ଲକଡାଉନ୍ ଚାଲିଛି। ଭାରତରେ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ରାମାୟଣର ପୁନଃପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲେ।

ଲୋକଙ୍କ ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ 'ରାମାୟଣ'ର ପୁନଃ ଟେଲିକାଷ୍ଟ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଏହାର ନକଲ କରୁଛି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରି ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ମଧ୍ୟ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସିରିଏଲ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଇସଲାମିକ ଇତିହାସ

ଇମ୍ରାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଶୋ’ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଶର ଯୁବକମାନେ ଇସଲାମିକ ଇତିହାସ, ନୈତିକତା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ବୁଝିପାରିବେ।

ପାକିସ୍ତାନର ପିଏମଓ ସେୟାର କରିଥିବା ଏକ ଟୁଇଟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ପବିତ୍ର ରମଜାନ ମାସରେ ସିରିଏଲ ଏରଟଗୁରୁଲ (Ertugurul) ଦେଖିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନବାସୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଏକ ତୁର୍କୀ ସିରିଜ୍ ଯାହା ପାକିସ୍ତାନର PTV ରେ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି |

ଦୟାକରି କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ସମୟରେ ପବିତ୍ର ରମଜାନ ମାସ ଚାଲିଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାକିସ୍ତାନର ପିଏମଓ ଏକ ଟୁଇଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ପବିତ୍ର ରମଜାନ ମାସରେ ସିରିଏଲ ଏରଟଗୁରୁଲ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନବାସୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ତୁର୍କୀର ଗେମ୍ ଅଫ୍ ଥ୍ରୋନହେଉଛି ଏର୍ଟୁଗୁଲ୍

ଏହାକୁ ତୁର୍କୀର ଗେମ୍ ଅଫ୍ ଥ୍ରୋନ୍ସ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଏସିଆ, ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଆମେରିକାର ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ତୁର୍କୀ ଡ୍ରାମା ଅଟେ | ଏହି ସିରିଜ୍ 13 ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଏରଟ୍ରୁଗୁଲରେ ଥିବା ଓଟମାନ୍ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଓସମାନ୍ ଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ମିତ |

ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ପାକିସ୍ତାନ ଟେଲିଭିଜନ (ପିଟିଭି) ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ତୁର୍କୀ ଡ୍ରାମା ସିରିଜର ପ୍ରଥମ ଏପିସୋଡ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ଯାହାକି ରମଜାନର ପ୍ରଥମ ଦିନ ସହିତ 13 ତମ ଶତାବ୍ଦୀରେ ମୁସଲମାନ ଇତିହାସକୁ ଆଲୋକିତ କରିଥାଏ |

ବଲିଉଡ ଖରାପ

ପାକିସ୍ତାନ ରାଜଧାନୀ ଇସଲାମାବାଦରେ ସମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସହିତ ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବା ବେଳେ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଲିଉଡ ଏବଂ ବଲିଉଡ ଯୋଗୁଁ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏକ ନିଚ୍ଚ ସ୍ତରର ସଂସ୍କୃତି ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି।

ତେଣୁ ଏହି ତୁର୍କୀ ସିରିଜ ରିଲିଜ ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଚାହୁଁଛି ଆମର ପିଲା ଏବଂ ଯୁବକମାନେ ଶିଖନ୍ତୁ ଯେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କେଉଁଠାରେ ଅଛି ଏବଂ ଆମର ନିଜସ୍ୱ ସଂସ୍କୃତି ମଧ୍ୟ ଅଛି।

ବଲିଉଡ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ବିଷୟବସ୍ତୁକୁ ନେଇ ନିରାଶା ପ୍ରକାଶ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି: "ଏହା ଆମ ପିଲା ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ଏଥିଯୋଗୁଁ ଶିଶୁଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଅପରାଧ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି।"

#CoronaNews #Pakistan

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon