• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଉପକୂଳ ଭାରତରେ 'ଝଡବାତ୍ୟା' ନା 'ଲଘୁଚାପ' ! ଜାଣନ୍ତୁ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ମତ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ମହାସାଗରରେ କ୍ରାନ୍ତୀୟ ଝଡ଼ ବିକାଶର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ଭାରତରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ମୌସୁମୀର ଆଗମନ ପୂର୍ବରୁ ହୋଇଥାଏ |

AccuWeather ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀମାନେ ପଶ୍ଚିମ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ ଏବଂ ମାଲେସିଆ ଉପରେ ନିମ୍ନ ଚାପର ଏକ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷେତ୍ର ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି ଯାହା ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଉପରେ ଚଳିତ ସପ୍ତାହ ଶେଷ ତଥା ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ପ୍ରବାହିତ ହେବ |

ଆଗାମୀ ସପ୍ତାହରେ ସମ୍ଭାବନା

ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ,ଏହି ଲଘୁଚାପ କ୍ଷେତ୍ର ଉଷ୍ମ ଜଳ ଉପରେ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ପବନ ବହିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିବ , ଯାହା ଝଡ଼ର ବିକାଶ ପାଇଁ ଅନୁକୂଳ ଅଟେ।

ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ବୃହତ ଭୂମି ଅଞ୍ଚଳ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଗତି କଲାବେଳେ ଘର୍ଷଣ କମିଯିବ ,ଯାହା ଝଡ଼ ବିକାଶର ସମ୍ଭାବନାକୁ ବଢ଼ାଇବ ।

ଭବିଷ୍ୟବାଣୀକାରୀମାନେ ଆଶା କରନ୍ତି ଯେ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ନିକଟରେ ଏକ ଟ୍ରପିକାଲ୍ ସିଷ୍ଟମରେ ବିକଶିତ ହେବ |

ବାତ୍ୟା କେତେ ଶୀଘ୍ର ମଜବୁତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ଏବଂ ଏହା ଅନୁସରଣ କରୁଥିବା ସଠିକ୍ ଟ୍ରାକ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବ ଯେ ପବନର ବେଗ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ ହେବ ଏବଂ କେଉଁ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ |

ମନ୍ଥର ହେବ

ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ସାଇକ୍ଲୋନ ଚେତାବନୀ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜି 01 ମଇ 2020 ଦିନ ସକାଳେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ତଥା ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକ ନିମ୍ନ ଚାପ ଅଞ୍ଚଳ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହାର ତୀବ୍ରତା ମନ୍ଥର ଏବଂ ବିଳମ୍ବ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ପରବର୍ତ୍ତୀ 48 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସମାନ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଅଧିକ ଚିହ୍ନିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଉପରେ ଏକ ଡିପ୍ରେସନ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଅବସ୍ଥିତ 48 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏବଂ ଅଧିକ ତୀବ୍ର ହେବ | ଏହା 05-ମେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଧୀରେ ଧୀରେ ଉତ୍ତର-ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ଗତି କରିବାର ସମ୍ଭାବନା |

#Cyclone #weatherreport

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon