• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

କାଶ୍ମୀରରେ ସଫଳତା : ବୁରହାନ ୱାନୀର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀକୁ ଏମିତି ନିପାତ କଲା ସେନା


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ବୁଧବାର ଦିନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଅବନ୍ତିପୁରାସହରରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ସହ ହୋଇଥିବା ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନର କମାଣ୍ଡର ରିୟାଜ ନାଇକୋଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ନାଇକୋ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ 12 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହୋଇଥିବା ଅନେକ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ସେ ଦାୟୀ ଥିବାରୁ ଉପତ୍ୟକାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ ସଫଳତା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ।

କିଏ ଏହି ରିୟାଜ

ଅବନ୍ତିପୁରାରର ନାଇକୋ ମୋହାଲାର ବାସିନ୍ଦା ରିୟାଜ ନାଇକୋଙ୍କୁ “A ++” ଆତଙ୍କବାଦୀଭାବରେ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଉପତ୍ୟକାର କେବଳ ଅତି ଭୟଙ୍କର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ | ମେ 2017 ରେ ତାଙ୍କ ସହଯୋଗୀ ସାବର ଭଟଙ୍କ ହତ୍ୟାପରେ ସେ ଉପତ୍ୟକାରେ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନର ମୁଖ୍ୟ ଭାବରେ ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନ ଆତଙ୍କବଦୀ ଗୃପର ଅନ୍ୟତମ ପୁରାତନ ସଦସ୍ୟ ନାଇକୋ ଏହାର କମାଣ୍ଡର ବୁରହାନ ୱାନିଙ୍କୁ ଜୁଲାଇ 8, 2016 ରେ ଅନନ୍ତନାଗ ଜିଲ୍ଲାର କୋକର୍ଣ୍ଣାଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀ ସହିତ ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ହତ୍ୟା କରିବା ପରେ ଏହାର କମାଣ୍ଡର ଭାବରେ ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ସନ୍ତ୍ରାସବାଦୀ ପଦବୀରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ନାଇକୋ ଗଣିତ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ। ସେ 33 ବର୍ଷ ବୟସରେ ବନ୍ଧୁକ ଉଠାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଲାପ ରଙ୍ଗ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଆଗ୍ରହ ଥିବା ଜଣା ପଡିଥିଲା |

କିପରି ଧରାପଡିଲା

ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏବଂ ପୋଲିସ ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ସମୟରେ ହିଜବୁଲ ମୁଜାହିଦ୍ଦିନର କମାଣ୍ଡର ରିୟାଜ ନାଇକୋ ବୁଧବାର ସକାଳେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ବିଗପୋରା ନିକଟ ନିଜ ଗାଁରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ରହିଯାଇଥିଲେ ।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରର ପୁଲୱାମା ଜିଲ୍ଲାର ବିଗପୋରା ଅଞ୍ଚଳରେ ତାଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଜମ୍ମୁକାଶ୍ମୀର ପୋଲିସକୁ ସୂଚନା ଦିଆଯିବା ପରେ ରାତାରାତି କର୍ଡନ ଏବଂ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା। ବୁଧବାର ସକାଳେ ପୋଲିସ ଟାର୍ଗେଟରେ ଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ କମାଣ୍ଡରଙ୍କୁ ଫାଶରେ ପକାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାପରେ ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟର ଚାଲିଥିଲା ।

ଯଦିଓ ପୋଲିସ ଏ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ନାରାଜ ତେବେ ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅବନ୍ତିପୁରା ଜିଲ୍ଲାର ତ୍ରାଲ ଅଞ୍ଚଳର ସତୁରା ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଜୈଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦଜେଏମ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ପୋଲିସ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବାହିନୀର ମିଳିତ ଟିମ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ସତୁରା କ୍ରସିଂରେ ଧରିଥିଲା ବୋଲି ପୋଲିସ କହିଛି।

ତାଙ୍କ ପଚରାଉଚରା ବେଳେ ଗିରଫ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ନିକଟରୁ ଅନେକଗୁଡିଏ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳି ଜବତ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ଠିକ ପରେ ରିୟାଜଙ୍କ ଗାଁରେ ଥିବା ସୂଚନା ପୋଲିସ ପାଇଥିବାରୁ ଏହି ଉକ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଥାଇପାରନ୍ତି ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ।

#jammukashmir #Terrorism

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon