• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଜାଣନ୍ତୁ : ବିଶାଖାପାଟଣା ଗ୍ୟାସ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ନିର୍ଗତ ଗ୍ୟାସ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଗୁରୁବାର ଏକ ଗ୍ୟାସ ଲିକରେ ଅତି କମରେ 11 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ବିଶାଖାପାଟନମର ପାଞ୍ଚଟି ଗାଁରେ ହଜାର ହଜାର ବାସିନ୍ଦା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଏହି ଗ୍ୟାସ ଲିକ୍ ର ଉତ୍ସ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ କମ୍ପାନୀ LGର ମାଲିକାନାରେ ଥିବା ଏକ ଷ୍ଟାଇରନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ଥିଲା ଯାହା ଉପକୂଳ ସହରଠାରୁ ପ୍ରାୟ 15 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଗୋପାଳପାଟନମ୍ ନିକଟ ଆରଆରଭି ପୁରାମରେ ଅବସ୍ଥିତ।

ଷ୍ଟାଇରିନ୍ କ’ଣ?

ଏହା ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ତରଳ ଯାହାକି ପଲିଷ୍ଟାଇରନ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍, ଫାଇବରଗ୍ଲାସ୍, ରବର, ଏବଂ ଲାଟେକ୍ସ ଉତ୍ପାଦନରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଗାଡିର ନିଷ୍କାସନ, ସିଗାରେଟ୍ ଧୂଆଁ ଏବଂ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଭଳି ପ୍ରାକୃତିକ ଖାଦ୍ୟରେ ଷ୍ଟାଇରନ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ।

ଷ୍ଟାଇରନ୍ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଲେ କ’ଣ ହୁଏ?

ଏହି ପଦାର୍ଥର ସ୍ୱଳ୍ପକାଳୀନ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ତୁରନ୍ତ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା, ଆଖିରେ ଉତ୍ତେଜନା, ଏବଂ ପାକସ୍ଥଳୀ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ?

ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଶ୍ରବଣ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ, ଥକାପଣ, ଦୁର୍ବଳତା, ଏକାଗ୍ର କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ବିଶାଖାପାଟନମରେ ଅବସ୍ଥା କେତେ ଖରାପ?

ଷ୍ଟାଇରନ୍ ଗ୍ୟାସର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା କିମ୍ବା ଏହାର ଅନ୍ୟତମ ଉତ୍ପାଦ ହେତୁ ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି କି ନା ତାହା ଏଯାଏଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ପୋଲିସ୍ କମିଶନର ରାଜୀବ କୁମାର ମୀନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗ୍ୟାସ୍ “ବିଷାକ୍ତ ନୁହେଁ” ,ତେବେ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସାଂଘାତିକ ଅଟେ।

ହେଲେ ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ଗ୍ୟାସ ନିର୍ଗତ ହେବା ପରେ ପରେ ଅନେକ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଭୋର 3 ଟାରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଲିକ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାରୁ ଲୋକମାନେ ରାତିରେ ଶୋଇଥିବାବେଳେ ଗ୍ୟାସ୍ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲା।

ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ତୁରନ୍ତ ସ୍ପିକର ସାହାଯ୍ୟରେ ଘୋଷଣା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଲୋକଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ ଖୋଲା ଦ୍ୱାର ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ପଡୁଥିବାରୁ ଅନେକେ ଚେତାଶୂନ୍ୟ ହୋଇପଡିଥିବାର ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଥିଲା।

ଲିକ୍ ହେବାର କାରଣ କଣ?

ଏଲଜି ପଲିମର୍ର କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଭିତରେ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ତାପମାତ୍ରାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଗ୍ୟାସ ଲିକ ର କାରଣ ଅଟେ।| “ଆମେ ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ କୌଣସି ଲିକ୍ ନାହିଁ |ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଯାଞ୍ଚ ପରେ ସବୁ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବୁ ବୋଲି ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

ସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛି କି?

ଏହି ଲିକ୍ କୁ ରୋକା ଯାଇଛି ପ୍ଲଗ୍ ଏବଂ ଏନଡିଆରଏଫ୍ ଟିମ୍ ପ୍ରଭାବିତ ପାଞ୍ଚଟି ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇ ଘର ଭିତରେ କେହି ଫସି ରହିଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଘର ଖୋଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି।

ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ -19 ପ୍ରସ୍ତୁତି ହଠାତ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଇବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି ଯେ ପାଞ୍ଚ କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧ ଅଞ୍ଚଳ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।

#News

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon