• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ବାତ୍ୟା ଅମ୍ଫାନ : ଦୁର୍ବଳ ହେବା ପରେ ବି ତେଜୁଛି, ଏତିକି ଦିନ ପରେ ସ୍ଥିତି ହେବ ସ୍ପଷ୍ଟ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଗତ ଗୁରୁବାର ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମନ ନିକଟରେ ଦାନା ବନ୍ଧୁଥିବା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଝଡ “ଅମ୍ଫାନ: ମଉଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା ବୋଲି ଅନେକ ପାଣିପାଗ ସଂସ୍ଥା ସୂଚନା ଦେଉଥିଲେ । ତେବେ ଶନିବାର ଠାରୁ ଏହାର ରୂପରେଖ ବଦଳି ପୁଣି ଏକ ଆସନ୍ନ ବାତ୍ୟାର ସୂଚନା ଦେଉଥିବା କିଛି ପାଣିପାଗ ସଂସ୍ଥା କହିଛନ୍ତି।

ଘରୋଇ ପାଣିପାଗ ସୂଚନାପ୍ରଦାନକାରୀ ସଂସ୍ଥା ସ୍କାଏମେଟ ୱେଦର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଭାଗରେ ଥିବା ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ପ୍ରବାହ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଏବଂ ସୁମାତ୍ରା ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି। ଏହି ସିଷ୍ଟମରେ ଆର୍ଦ୍ର ପବନ ବୁଲୁଛି ଏବଂ ବିଶାଳ କନଭେକ୍ଟିଭ୍ ମେଘ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି |

କେତେକ ପାଣିପାଗ ମଡେଲ ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ, ଏହି ପ୍ରଣାଳୀ ଏକ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକ ନିମ୍ନ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ କାରଣ ଯେଉଁଠାରେ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଛି ସେଠାରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପାଇଁ ବାୟୁମଣ୍ଡଳୀୟ ଅବସ୍ଥା ଅନୁକୂଳ ଦେଖାଯାଏ |

ଏକମତ ନୁହନ୍ତି ତଥାପି, ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ମଡେଲଗୁଡିକ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ବିଷୟରେ ସର୍ବସମ୍ମତ ନୁହଁନ୍ତି | ଏହାର ଟ୍ରାକ୍ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ପାଣିପାଗ ମଡେଲଗୁଡିକରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ରହୁଛି | ତେଣୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି ଠିକ କରି କହିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ | ଏହି ସିଷ୍ଟମକୁ ଆଗାମୀ 3 ଦିନ ପାଇଁ ନଜର ରଖିବାକୁ ପଡିବ, ଓ ସେତେବେଳେ କିଛି ଆକଳନ କରାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସ୍କାଏମେଟ ସଂସ୍ଥା କହିଛି |

ଚେନ୍ନାଇର ଜଣେ ପାଣିପାଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକ ନିମ୍ନ-ଚାପ ଅଞ୍ଚଳର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଭାବରେ ଏହି ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଅବସ୍ତା ଜାରି ରହିଛି |

ଆଗାମୀ 48 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ବଙ୍ଗୋପସାଗରର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଉପକୂଳରେ ଏକ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଭଳି ଏକ ସତେଜ ଭର୍ଟେକ୍ସ ସୃଷ୍ଟି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ଏହି ଦୁଇଟି ପ୍ରଣାଳୀର ମିଳିତ ପ୍ରଭାବରେ, 11 ମଇ ପାଖାପାଖି ଚେନ୍ନାଇର ଦକ୍ଷିଣ ଉପକୂଳରେ ଏକ ଚିହ୍ନିତ ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ସଞ୍ଚାରଣ ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ |

କଣ ଥିଲା ଗୁରୁବାର ସ୍ଥିତି

ପୂର୍ବ ଦିନ ତୁଳନାରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସମୁଦ୍ର ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗର (BoB) ଉପରେ କ୍ଲାଉଡ୍ କ୍ଲଷ୍ଟରଗୁଡିକର ନିମ୍ନ ସ୍ତରର ପ୍ରବାହ କମ୍ ଚିହ୍ନିତ ହୋଇଥିଲା |

ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଣ୍ଡାମାନ ସମୁଦ୍ର ଉପରେ କ୍ଲାଉଡ୍ କ୍ଲଷ୍ଟରଗୁଡିକର ତାପମାତ୍ରା ପ୍ରାୟ (-) 62 ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସକୁ ଖସି ଆସିଥିବାରୁ ମେ 7 ରେ ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ଦୁର୍ବଳ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଥିଲା । ,ṁṁṁṁṁṁṁṁṁ

#weatherreport #odishaweather

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon