• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

କରୋନା କଣ୍ଟା: ଲକ ଡାଉନ ଶେଷର ମାସେ ପରେ ଏଥିପାଇଁ କୋଟିଏ ଲୋକଙ୍କ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରିବ ଚୀନ


ଚୀନର ସ୍କୁଲମାନଙ୍କରେ କାଚବାକ୍ସ ଲାଗିଥିବା ଡେସ୍କରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଶିକ୍ଷା ଲାଭ କରୁଛନ୍ତି । (ଫଟୋ: ଟ୍ଵିଟର)

(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଚୀନ ଦେଶର ଯେଉଁଠାରେ ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସେହି ସହରରେ ପୁଣି କରୋନା ଭୁତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବାରୁ ସମସ୍ତ ୱୁହାନ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ଅର୍ଥାତ 1 କୋଟି 10 ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ COVID-19 ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି।

ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚାଇନାର ସହରରେ 6 ଟି ନୂତନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ହୋଇଥିଲା - ଯାହା ସମଗ୍ର ହୁବେଇ ପ୍ରଦେଶରେ ଗତ 35 ଦିନରେ ପ୍ରଥମ ଘଟଣା |

ବିନା ବିଦେଶ ଯାତ୍ରାରେ ଭୁତାଣୁ

ବିଦେଶରୁ କୌଣସି ନୂତନ ମାମଲା ଆସିନାହିଁ, ତଥାପି ଭୁତାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ୱୁହାନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ବିବ୍ରତ କରିଛି। ଏହାର ସମସ୍ତ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ନ୍ୟୁକ୍ଲିୟିକ୍ ଏସିଡ୍ ପରୀକ୍ଷା 10 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଘଟିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିବାକୁ କହିଛି।

11 ନିୟୁତ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ୱୁହାନଙ୍କୁ 23 ଜାନୁଆରୀରେ କଡା ତାଲା ପକାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ 8 ଏପ୍ରିଲରେ ଉଠାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସପ୍ତାହ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ପରଠାରୁ କୌଣସି ନୂଆ ମାମଲା ହୋଇ ନଥିଲା।

ରବିବାର ଦିନ, ଚୀନ୍ ଅଧିକାରୀମାନେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ସହର ଶୁଲାନରେ 11 ଟି ନୂତନ ଭାଇରସ୍ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ପରିବାରର ଜଣେ ମହିଳା ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ।

ଏହି ସହର ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନାବଶ୍ୟକ ଯାତ୍ରା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବା ସହିତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ, ଏବଂ ମାର୍କେଟକୁ ସାମୟିକ ସମୟ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।

ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତି, ଘଞ୍ଚ ଜନବହୁଳ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଏବଂ ବହୁ ଲୋକଙ୍କୁ ପରିଦର୍ଶନ କରୁଥିବା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଜିଲା ଅଧିକାରୀ ବହିଷ୍କୃତ

ଚୀନ୍ ସରକାର ଏହି ନୂତନ ମାମଲାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବେ ନାହିଁ କାରଣ ୱୁହାନ୍ ଯେଉଁ ସହରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ସେହି ସହରରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବିଶ୍ୱକୁ ଏକ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଭାବରେ ରଖାଯାଇଥିଲା।

ଚୀନର ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ୱୁହାନର ଡୋଙ୍ଗସିହୁ ଜିଲ୍ଲାର ମୁଖ୍ୟ ଅଧିକାରୀ Zhang ୟୁକ୍ସିନଙ୍କୁ ମହାମାରୀ ନିରାକରଣ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବିଫଳତା କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ପଦରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି।


©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon