• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଜାଣନ୍ତୁ : ପେଟିଏମର ଏହି ଆପରେ ମୋବାଇଲ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ କରିହେବ ପେନସନ ସ୍କିମରେ ନିବେଶ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ପେଟିଏମ୍ ମନି ବୁଧବାର ଏହାର ଆପରେ ନ୍ୟାସନାଲ ପେନ୍ସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (ଏନପିଏସ୍) ଘୋଷଣା କରିଛି, ପେନ୍ସନ୍ ପାଣ୍ଠି ନିୟାମକ ଏବଂ ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ (ପିଏଫଆରଡିଏ) ର ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଏହାକୁ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପରିଣତ କରିଛି।

ଏହି ନୂତନ ଯୋଗଦାନ ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଅବସର ପାଇଁ ସଞ୍ଚୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ସହିତ ଟିକସ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ |

ପେଟିଏମ ମନି କଣ

ପେଟିଏମରେ ଆମେମାନେ ମୋବାଇଲ ରିଚାର୍ଜ, ଜିନିଷ କିଣାବିକା, ଟଙ୍କା ପଇଠ ଆଦି କରିଥାଉ । ସେହିପରି ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡରେ ନିବେଶ ଇତ୍ୟାଦି କରିବା ପାଇଁ ପେଟିଏମ ଆଉ ଏକ ଆପ ଲଞ୍ଚ କରିଛି ଯାହାର ନାମ ପେଟିଏମ ମନି (Paytm Money) ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ 2009 ରେ NPS ରେ ଥିବା 'ସମସ୍ତ ନାଗରିକ ମଡେଲ୍' ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହାକି ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜାତୀୟ ପେନସନ ସ୍କିମରେ ନାମ ଲେଖାଇବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ | ତେବେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ 13 ଲକ୍ଷ ନିବେଶକ ‘ଅଲ୍ ସିଟିଜେନ୍ ମଡେଲ୍’ ଅଧୀନରେ ନାମ ଲେଖାଇଛନ୍ତି।

ମୋବାଇଲ ଆପ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ସରଳ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ଡିଜିଟାଲ ବିନିଯୋଗ ଅଭିଜ୍ଞତା ମାଧ୍ୟମରେ NPS ରେ ନିବେଶକୁ ସକ୍ଷମ କରି ପେଟିଏମ୍ ମନି ଏହି ସଂଖ୍ୟାକୁ ବହୁଗୁଣିତ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରେ |

କିପରି ଖୋଲିବେ

ଏକ ବ୍ଯାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ ଅର୍ଥାତ ଘର ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ତଥା ଫଟୋ ବା ଆଧାର କାର୍ଡ ଫଟୋ ଦେଇ ଏଥିରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଳିହେବ ।ଆପଣଙ୍କ ପାଖେ ପେଟିଏମ ଆପ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ପେଟିଏମ ମନି ଆପ ଡାଉନଲୋଡ କରି ପେନସନ ସ୍କିମରେ ନିବେଶ କରିପାରିବେ ।

NPS ହେଉଛି ଏକ ସ୍ମାର୍ଟ ପେନ୍ସନ୍ ସ୍କିମ୍ ଯାହା ଅବସର ପରେ ନିୟମିତ ଆୟ ଦେଇଥାଏ । ଏଥିସହ, ଧାରା 80 ସିସିଡି (1) ଅନୁଯାୟୀ 1.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିକସ ସୁବିଧା ସହିତ ଆୟକର ଅଧିନିୟମର ଧାରା 80C ଅଧୀନରେ 50,000 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅତିରିକ୍ତ ଟିକସ ରିହାତି ମିଳିଥାଏ ।

#PersonalFinance

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon