• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଆଜି ବିଶ୍ଵ ପରିବାର ଦିବସ : କୋଭିଡ଼-19 ଏମିତି କରିଛି ପରିବାରକୁ ଏକାଠି


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ପରିବାର ଯାହା ବି ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ସେ ସର୍ବଦା ଜଣେ ବ୍ଯକ୍ତିର ମଙ୍ଗଳ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ଦୁନିଆ ଏହି ସମୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି, ପରିବାରର ଗୁରୁତ୍ୱ ଆହୁରି ବଢି ଚାଲିଛି | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆଜି ହେଉଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପରିବାର ଦିବସ |

ବିଶ୍ୱର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷକୁ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ 15 ମଇରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପରିବାର ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ |

କେବେଠୁ ପାଳନ ହେଉଛି

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ 1993 ରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ପାରିତ କରି ଉନ୍ନତ ଜୀବନଯାପନ ତଥା ବିଶ୍ଵରେ ପରିବାରର ସାମାଜିକ ବିକାଶକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା। ଏହାର ଠିକ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପରିବାର ଦିବସ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା |

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପରିବାର ଦିବସ ପାଳନ କରିବାର କାରଣ

ଆଧୁନିକ ସମାଜରେ ପରିବାରଗୁଡିକର ବିଲୋପ ହେଉଛି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପରିବାର ଦିବସ ପାଳନ କରିବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ | ମିଳିତ ପରିବାର ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ରାସ୍ତା ଖୋଲିଥିବାବେଳେ ଏକକ ପରିବାର ଯୋଗୁଁ ବ୍ଯକ୍ତିର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଏକାକୀତା ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଏ |

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପରିବାର ଦିବସର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଯୁବପିଢୀଙ୍କୁ ପରିବାର ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା |

ପରିବାରର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ରହି ଯୁବକମାନେ ସହଜରେ ଏକ ସଫଳ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ |

ମିଳିତ ପରିବାର ରହୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଲକଡାଉନକୁ ଅନୁଭବ କରି ନଥିଲେ

ଆଜିକାଲି ଏକକ ପରିବାରରେ ନିରାଶାର ଅନ୍ଧକାର ବିସ୍ତାର କରୁଥିବାବେଳେ କୋଭିଡ଼-19 ମହାମାରୀ ସମୟରେ ମିଳିତ ପରିବାରରେ ହସ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥିଲା| ଏକତ୍ର ସେମାନେ ଏହିପରି ଏକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସମୟରେ ପରସ୍ପରକୁ ଖେଳିଲେ | ପିଲାମାନେ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ଶିଖିବା ଏବଂ ଶିଖିବା ପାଇଁ ଜେଜେବାପାମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ବସିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ |

ଭିଡିଓ କଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଦୂରତା ହ୍ରାସ

ଆଜିକାଲି ଲକ୍ଡାଉନ୍ ହେତୁ ଦୂରତା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଡିଜିଟାଲ୍ ମାଧ୍ୟମ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ମନୁଷ୍ୟ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛି | ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭିଡିଓ କଲ ବ୍ଯବହାର କରି ପରିବାର ବନ୍ଧନକୁ ଦୃଢ କରୁଛନ୍ତି ସେମନେଙ୍କ ମତରେ ସାଧାରଣ ଦିନରେ ଯେଉଁଠାରେ ସାକ୍ଷାତ କରିବା ସହଜ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଭିଡିଓ କଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଦୂରତା ହ୍ରାସ କରୁଛୁ |

#FamilyDay #LifeTips #LifeHack

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon