• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଆଉ ଦିନକ ପରେ ଲାଗୁହେବ ଲକଡାଉନ 4.0 : ଏମିତି ରହିପାରେ ବ୍ୟବସ୍ଥା


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଲକଡାଉନ4.0 ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଘୋଷଣା ପୂର୍ବରୁ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ବିଭିନ୍ନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ଯାରେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ। ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ଅନେକ ଘଣ୍ଟା ବିଚାର ବିମର୍ଶ କରି ଥିଲେ କାରଣ ଗତକାଲି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଉପରେ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ପାଇଁ ଶେଷ ଦିନ ଥିଲା |

ଲକଡାଉନ୍ 4.0 ରଣନୀତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଲକଡାଉନ୍ 4.0 ପାଇଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ଦ୍ May ାରା ମେ 18 ରେ ଏହି ବ meeting ଠକ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରୁ ମିଳିଥିବା ପରାମର୍ଶ ଉପରେ ବିଚାର କରିବା ପରେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିବ।

ଲକଡାଉନ୍ 4.0 ରେ କ’ଣ ନୂଆ ହୋଇପାରେ?

ଲକଡାଉନ୍ -4 ରେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି | ସୂଚନାନୁସାରେ - ସବୁଜ ଜୋନ୍ ରେ ଶିଳ୍ପକାର୍ଯ୍ୟ ଓ ଉଦ୍ଯୋଗକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ସମ୍ଭବ ଅଟେ | ଏଥି ସହିତ, ଶ୍ରମ ଟ୍ରେନର ସଂଖ୍ୟା ବଢିପାରେ | ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି ଯେ କିଛି ବଛା ବଛା ମାର୍ଗରେ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ।

ଏହା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ UT କୁ ସେମାନଙ୍କର ହଟସ୍ପଟ୍ ଅଞ୍ଚଳ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ କ୍ଷମତା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ ବୈଠକ ପରେ ବିଭିନ୍ନ ଖବରଳାଗଜ ସଂସ୍ଥାକୁ କହିଛନ୍ତି।

ସ୍କୁଲ, କଲେଜ, ମଲ୍ ଏବଂ ସିନେମା ହଲ୍ ଦେଶର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଖୋଲିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । ତେବେ ତୁ କୋଭିଡ୍ -19 ଧାରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅର୍ଥାତ ଲାଲ୍ ଜୋନ୍ ରେ ସେଲୁନ୍ ଦୋକାନ ଏବଂ ଅପ୍ଟିକାଲ୍ ଚଷମା ଦୋକାନକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇପାରେ |

ସବୁଜ ଜୋନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଖୋଲିବା ସହିତ ଲକଡାଉନ୍ 4.0 ରେ ଅନେକ ଆରାମ ଏବଂ ନମନୀୟତା ରହିବ । ସେହିପରି ଅରେଞ୍ଜ ଜୋନ୍ ରେ ବହୁତ କମ କଟକଣା ଏବଂ ଲାଲ୍ ଜୋନର କେବଳ ସଂକ୍ରମିତ ଅଞ୍ଚଳରେ କଠୋର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିଚାର ବିମର୍ଶପରେ ଏକ ସରକାରୀ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।

#CoronaNews #ModiCabinet

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon