• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

କେଉଁଆଡ଼େ ଯିବ ଅମ୍ପନ :ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶ୍ବ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗଗୁଡିକର ମତ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ବଙ୍ଗୋପ ସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଝଡ଼ ଅମ୍ପନ ଆଗାମୀ 70 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଭୁଭାଗ ଛୁଇଁବ। ତେବେ ଏହାର ରାସ୍ତା କଣ ହେବ ସେ ନେଇ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ସଂସ୍ଥା (IMD) ସହିତ ଅନେକ ବିଶ୍ବ ସ୍ତରୀୟ ସଂସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅନୁମାନ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ ରହିଛି ସେଗୁଡିକର ମତ।

ଅମ୍ପାନ ସ୍ଥିତି

ରବିବାର ସକାଳେ ଆମ୍ଫାନ୍ ଏକ ଭୟଙ୍କର ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ଝଡ଼ରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା ଯାହାର ସର୍ବାଧିକ ସ୍ଥାୟୀ ପୃଷ୍ଠ ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 105 କିଲୋମିଟର ଏବଂ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ଏହା 115 କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଗତି କରିଥିଲା ​​|

ସେହି ସମୟରେ, ସିଷ୍ଟମର କେନ୍ଦ୍ର ଚେନ୍ନାଇର ପ୍ରାୟ 650 କିଲୋମିଟର (400 ମାଇଲ) ଇ ଏବଂ ଆଣ୍ଡାମାନ ଏବଂ ନିକୋବର ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର 700 କିଲୋମିଟର (440 ମାଇଲ) ପଶ୍ଚିମରେ ଅବସ୍ଥିତ ଥିଲା |

ଆମ୍ଫାନ୍ ଧୀରେ ଧୀରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ 2 କିଲୋମିଟର ଘଣ୍ଟା (1.2 ମିଲିମିଟର) ଗତି କରୁଛି | ଏହାର ଆନୁମାନିକ ହାରାହାରି ସମୁଦ୍ର ସ୍ତରର ଚାପ ହେଉଛି 988 hPa |

ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଗତି

IMD ପୂର୍ବାନୁମାନ ଅନୁଯାୟୀ, ମେ 19 ଆରମ୍ଭ ସୁଦ୍ଧା ଅତ୍ୟଧିକ ଭୟଙ୍କର ସାଇକ୍ଲୋନିକ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଆହୁରି ତୀବ୍ର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଆମ୍ଫାନ୍ ଧୀରେ ଧୀରେ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ 2 କିଲୋମିଟର ଘଣ୍ଟା (1.2 ମିଲିମିଟର) ଗତି କରୁଛି |

ଆସନ୍ତା 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମନ୍ଥର ଗତିବିଧି ଆଶା କରାଯାଏ । ପରେ ଏହା ପୁନର୍ବାର ଦ୍ରୁତ ଗତି ଦେଇ ପଶ୍ଚିମ ବେଙ୍ଗ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ଉପକୂଳ ମଧ୍ୟରେ ଦୀଘା ଏବଂ ହାଟିଆ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ମଧ୍ୟରେ ମେ 20 ରେ 09:00 ରୁ 12:00 UTC ମଧ୍ୟରେ ଆଶା କରାଯାଏ

ଏହି ସମୟରେ| ପବନର ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 135 କିଲୋମିଟର (84 ମିଲିମିଟର) ଏବଂ 150 କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା (93 ମିଲିମିଟର) ରହିପାରେ।

ଏହି ମଡେଲ ସହିତ ୟୁରୋପୀୟ, ରୁଷ, ଆମେରିକା ସମେତ ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ସହମତ

ଓଡ଼ିଶାରେ 17 ଟିମ

ବାତ୍ୟା ‘ଅମ୍ଫାନ୍’କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଜାତୀୟ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମୁକାବିଲା ଫୋର୍ସ (ଏନଡିଆରଏଫ)ର ୧୭ଟି ଟିମକୁ ଓଡିଶା ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ ମୁତୟନ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଫୋର୍ସର ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି।

ଏନଡିଆରଏଫ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏସ.ଏନ. ପ୍ରଧାନ ଏକ ଭିଡିଓ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ମୁଖ୍ୟାଳୟ ପରିସ୍ଥିତି ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିଛି ଏବଂ ଆମେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର, ଭାରତୀୟ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଷ୍ଟେକହୋଲଡ଼ର ଏଜେନ୍ସି ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଛୁ।

#Cyclone #News

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon