• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀ ଗବେଷଣା : ଏହି ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧରେ ରହିଛି କରୋନା ନିପାତ କ୍ଷମତା


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀର DAILAB ଏବଂ ଜାପାନର ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆଡଭାନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (AIST) ର ମିଳିତ ସହଭାଗିତାରେ ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଆୟୁର୍ବେଦରେ ବ୍ଯବହହୃତ ଏକ ଗୁଳ୍ମ ଏକ ଦକ୍ଷ କୋଭିଡ -19 ଔଷଧ ହୋଇପାରେ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏବଂ 'ପ୍ରୋପୋଲିସ୍'ର ଏକ ଯୌଗିକରେ (ମହୁମାଛି ଫେଣାରେ ଥିବା ଛିକ୍କଣୀୟ ମହମ ) କରୋନାଭାଇରସ୍ ପ୍ରତିରୋଧକ ଔଷଧ ହେବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି।

ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀର DAILAB ର ସଂଯୋଜକ ତଥା ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୋକେମିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଏବଂ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଫେସର ଡି ସୁନ୍ଦରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏମିତି କାମ କରେ

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଶରୀର୍ରେ ବଢିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା କୋଷକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ SARS-CoV-2 ଏନଜାଇମକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଥିଲେ, ଯାହା Mpro ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ।

ସେମାନେ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅଶ୍ବଗନ୍ଧା ତଥା ପ୍ରୋପୋଲିସର ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଯୌଗିକ ୱିଥାନୋନ୍ (ୱାଇ-ଏନ), Mpro ର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଅବରୋଧ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି | ଏହି ଯୌଗିକକୁ ସେମାନେ ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ଗବେଷଣାଗାରରେ ତିଆରି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ ।

ପୂର୍ବରୁ ଗବେଷଣା

ଯଦିଓ ରେମେଡିସଭିର, ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିଲୋରୋକ୍ଇନ୍, ଲୋପିନାଭିର, ରିଟୋନାଭିର, ଫାଭିଲଭିର ସହିତ କିଛି ଚିକିତ୍ସା ବିକଳ୍ପ ବିଶ୍ଵ ବ୍ୟାପୀ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲରେ ଅଛି, ତଥାପି କୌଣସି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଚିକିତ୍ସା ଘୋଷଣା କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ତେବେ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ରୋଗର ଗମ୍ଭୀରତାକୁ ନଜରରେ ରଖି ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଔଷଧ ଏବଂ ଟୀକା ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି |

ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀର DAILAB ଏବଂ ଜାପାନର ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଆଡଭାନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି (AIST)ର ଦଳମାନେ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଏବଂ ପ୍ରୋପଲିସର ପ୍ରାକୃତିକ ଯୌଗିକ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି |

ଡିସେମ୍ବର 2019 ରୁ ଚାଇନାର ଚାଇନାର ୱୁହାନରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବ୍ୟାପିବା ଆରମ୍ଭ କଲା, ଯାହା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ନିଆଁ ପରି ବ୍ୟାପିଗଲା ଏବଂ ମେ 17, 2020 ସୁଦ୍ଧା ଏହା ବିଶ୍ 45 ର ପ୍ରାୟ 45 ଲକ୍ଷ 25 ହଜାର 497 ଜଣ ଏବଂ ତିନି ଲକ୍ଷ ସାତ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଛି।

ଏହି ରୋଗ ହେତୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ଵର ଅର୍ଥନୀତି ସ୍ଥିର ହୋଇପଡିଛି ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଶାରୀରିକ ଅବସ୍ଥା ତଥା ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡି ଯାଉଛି।

#CoronaNews

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon