• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଆସନ୍ତା ସୋମବାରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବିମାନ ସେବା, ଭୁବନେଶ୍ବର ପାଇଁ ଏତିକି ରହିଛି ଭଡା


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) 25 ମଇ 2020 ରୁ ଦେଶରେ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ପୁଣି ଥରେ ଉପଭୋଗ ହୋଇପାରିବ | କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ପାଇଁ ଅଟକି ରହିଥିଲା। ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ, ବର୍ତ୍ତମାନ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁନଃଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି |

ଏବେ ବିମାନ ସେବା ମଧ୍ୟ ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ 24 ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୁକିଂ କରାଯାଉଛି |

ଜୁନ 30 ଯାଏଁ ଉଡିବ

ଏହି ସମୟରେ, ଡିଜିସିଏ ଜୁନ୍ 30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ 2800 ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି | ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ବିମାନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ବିମାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ଡିଜିସିଏ ସମସ୍ତ ଏୟାରଲାଇନ୍ସକୁ ମୋଟ 2800 ବିମାନର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ଜାରି କରିଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ବିମାନ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜୁନ୍ 30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଡ଼ିବ |

ଇଣ୍ଡିଗୋ, ଭିଷ୍ଟାରା ଏବଂ ସ୍ପାଇସଜେଟ୍ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ବିମାନ ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି |

ଏହା ସହିତ ଅନେକ ଛୋଟ ଆଞ୍ଚଳିକ ଏୟାରଳାଇନକୁ ମଧ୍ୟ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଏଥିମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରୁ ଜେଟ୍ ଏବଂ ଆଲାଇନ୍ସ ଏୟାରକୁ ଚଳାଇବା ଦାୟିତ୍ବ ମିଳିଛି।

ସମୟ ଅନୁସାରେ ବିମାନ ଭଡା

ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂ ପୁରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ 25 ମେ ରୁ ଘରୋଇ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ପାଇଁ ବିମାନ ଭଡା ପାଇଁ ଦାମ ସୀମା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଅବଧି ଉପରେ ଆଧାର କରି 7 ଟି (A ରୁ G) ବ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମେଳା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟାଣ୍ଡର ଭଡା କମ୍ ଏବଂ ଉପର ସୀମା ରହିବ | ଏହି ଭଡା 24 ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗୁ ହେବ |

ଉଡ଼ାଣ ଅବଧି ଉପରେ ଆଧାର କରି ଭଡା ବ୍ୟାଣ୍ଡକୁ ସାତୋଟି ସେକ୍ଟରରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି: ଏ ରୁ ଜି ସେକ୍ଟର ଏ: ପୁଣେ-ଗୋଆ କିମ୍ବା ଭୋପାଳ-ମୁମ୍ବାଇ ରୁଟ ପରି 40 ମିନିଟରୁ କମ୍ ସମୟ ବିଶିଷ୍ଟ ବିମାନ, lower 2,000 ର ନିମ୍ନ ଏବଂ ଉପର ସୀମା ରହିବ | ଏବଂ ଯଥାକ୍ରମେ, 000 6,000 |

ଭୁବନେଶ୍ବରକୁ ଭଡା

ସେକ୍ଟର ବି: ଜୟପୁର-ଇନ୍ଦୋର କିମ୍ବା ଜାମ୍ମୁ-ଦିଲ୍ଲୀ ମାର୍ଗ ପରି 40-60 ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିମାନ ଏବଂ ନିମ୍ନ ଏବଂ ଉପର ଭଡା ସୀମା ଯଥାକ୍ରମେ 2500 ଏବଂ and 7,500 ଅଟେ |

ସେକ୍ଟର ସି: ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ-ମୁମ୍ବାଇ କିମ୍ବା ଚେନ୍ନାଇ-ଭୁବନେଶ୍ୱର ପରି 60-90 ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ଓ ସର୍ବାଧିକ ଭଡା ସୀମା ₹3000 ଏବଂ ₹ 9,000 ରଖାଯାଇଛି।

ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବିମାନର ଅତି କମରେ 40% ସିଟ ମୂଲ୍ୟ ସର୍ବନିମ୍ନ ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ଭଡାଠାରୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି ହେବ | ଏହି 'କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ' 24 ଅଗଷ୍ଟ, 2020 ର 2359 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ |

#CoronaNews #ConsumerNews #News

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon