• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଜାଣନ୍ତୁ : କାହିଁକି ପାଳିତ ହୁଏ ମେ' 24ରେ ବିଶ୍ବ ଭାଇ ଦିବସ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଆଜି ହେଉଛି ଜାତୀୟ ଭାଇ ଦିବସ (ବ୍ରଦର୍ସ ଡେ) | ଏହା ପ୍ରତିବର୍ଷ 24 ମଇରେ ପାଳନ କରାଯାଏ |

ଏହା ପ୍ରଥମେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହା ପରେ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପାଳନ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା | ଏହାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଭାଇମାନଙ୍କ ପ୍ରେମ ଏବଂ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତତା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଅବଗତ କରାଇବା |

ଏହି ଦିନ ଭାଇମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ, ଯେଉଁମାନେ ପିତାମାତା ପରି ସାନ ଭାଇର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି | ଏହା ସହିତ, ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ପରି, ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦୁ ief ଖରେ ବନ୍ଧୁ ହୋଇ ନିଜ ଭାଇକୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି | ଏହି ଦିନ, ଲୋକମାନେ ବ୍ରଦର୍ସ ଦିବସରେ ସେମାନଙ୍କର ବଡ଼ ଭାଇମାନଙ୍କୁ କାମନା କରନ୍ତି |

ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଫେସବୁକ୍, ଟ୍ୱିଟର, ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ, ହ୍ ats ାଟସ୍ ଆପ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଯଦି ତୁମେ ମଧ୍ୟ ତୁମ ଭାଇକୁ ବିଶେଷ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ତୁମେ ଏହି ସ୍ପେଶାଲ୍ ପଠାଇ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କହିପାରିବ |

ଏମିତି ହୋଇଥିଲା ଆରମ୍ଭ

ବ୍ରଦର୍ସ ଡେ ପାଳନ କରିବା ଆମେରିକାରେ ସି ଡାନିଏଲ୍ ରୋଡସ୍ ଆଲାବାମାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

ସେହି ଲୋକମାନେ ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ରକ୍ତସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ଭାଇ ଥାନ୍ତି। ତେବେ ସେହି ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନକୁ ବହୁତ ବଡ଼ ଆଦରର ସହିତ ପାଳନ କରନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ରକ୍ତ ସଂପର୍କରେ ଭାଇ ନୁହଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ହୃଦୟ ସହିତ ଭାଇ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ।

ଆପଣ ଏହି ଦିନଟି କେବଳ ତୁମର ତୁରନ୍ତ ଭାଇ ସହିତ ନୁହେଁ ବରଂ ତୁମର ସମ୍ପର୍କୀୟ ଭାଇ, ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଭାଇ ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରିପାରିବେ |

ରକ୍ଷାବନ୍ଧନ ଠୁ ଅଲଗା

ଭାଇର ସମ୍ପର୍କ ସେପରି ନୁହେଁ ଯାହା କେବଳ ତୁମର ନିଜର ଭାଇ ସହିତ ଘଟେ, କିନ୍ତୁ ଭାଇ-ଭଉଣୀ କିମ୍ବା ଭାଇ-ଭାଇ ସମ୍ପର୍କ ଏପରି କିଛି ଯାହାକୁ ତୁମେ ଯେକୌଣସି ପରିଚିତଙ୍କ ସହିତ ପାଳନ କରିପାରିବ |

ଯଦି ତୁମେ କାହାର ନିକଟତର ଅନୁଭବ କରୁଛ ଏବଂ ସେମାନେ ତୁମ ପାଇଁ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ, ପ୍ରାୟତ ତୁମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଲେଖାଯୋଖାରେ ଭାଇ କିମ୍ବା ଭଉଣୀ ବୋଲି କହିଥାଅ | କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ଗୁରୁତ୍ୱ କାହାଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ।

ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଯେମିତି 24 ମଇରେ ବ୍ରଦର୍ସ ଡେ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଭଉଣୀ ଦିବସ 2 ଅଗଷ୍ଟରେ ପାଳନ କରାଯାଏ |

#Brothersday

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon