• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଲକଡାଉନ 5.0ରେ ଏହିସବୁ ସ୍ଥାନରେ ଖୋଲିପାରେ ସପିଂ ମଲ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନଙ୍କର ଲକଡାଉନ୍ 5.0 ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି | ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଲକଡାଉନ୍ ଅବଧି ପୁଣି ଥରେ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ | ଏହା ଅନ୍ତିମ ଏବଂ ଅନ୍ତିମ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶଙ୍କା କରାଯାଉଛି |

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ 31 ମଇ ରବିବାର ଦିନ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ 'ମନ କି ବାତ'ରେ ମଧ୍ୟ ଲକଡାଉନର ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଆରମ୍ଭ ଘୋଷଣା କରିପାରନ୍ତି।

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବଡ ସହରରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, ବାଙ୍ଗାଲୋର, ପୁଣେ, ଥାନେ, ଇନ୍ଦୋର, ଚେନ୍ନାଇ, ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ଜୟପୁର, ସୁରଟ ଏବଂ କୋଲକାତାରେ ଲକଡାଉନ୍ 5.0 ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ | କାରଣ ଏହି ସବୁ ସହରରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି।

ସେହିପରି କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ରେଡ୍ ଜୋନ୍ କିମ୍ବା ସିଲ୍ ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କିମ୍ବା ଗତିବିଧି ବ୍ୟାହତ ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି |

ଏହି ଲକଡାଉନରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅଧିକ କ୍ଷମତା ମିଳିବ। କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମାମଲାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ଆରାମ ଦେବେ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିପାରିବେ।

ସପିଂ ମଲ : ସପିଂ ମଲ ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏବଂ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଲକଡାଉନ୍ 4.0 ସପିଂ ମଲ୍ ଖୋଲିବାକୁ ବାରଣ କରିଥିଲା ​​| କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା କରାଯାଉଛି ଯେ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସେମାନଙ୍କୁ ମନୋନୀତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସପିଂ ମଲ୍ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇପାରନ୍ତି।

ରେଳ,ବିମାନ : ରେଳ ଯାତ୍ରା ଏବଂ ଘରୋଇ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ଜାରି ରହିବ | ଦିଲ୍ଲୀ ମେଟ୍ରୋର ସେବା ମଧ୍ୟ 1 ଜୁନ୍ ପରେ କିଛି ପରିମାଣରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ |ତେବେ ଲକଡାଉନ୍ 5.0 ରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |

ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳ : ଲକଡାଉନ୍ 5.0 ରେ କୌଣସି ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଖୋଲିବା ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ଅଛି | ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନରେ ଲୋକଙ୍କ ସମାବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ। କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ସ୍ଥିର କରିବାର କ୍ଷମତା ଦେଇପାରେ।

#coronaNews #EducationNews

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon