• ବେତରା ବ୍ୟୁରୋ

ପାକ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କୀ ଗୃହ ଭର୍ତ୍ତି, ଏହି ସମୟରେ ହୋଇପାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ : ସେନା କମାଣ୍ଡର


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବ କୋଭିଡ19 ଅସୁସ୍ଥତାକୁ ନେଇ ବିଗ୍ର ଥିବାବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର (ପିଓକେ)ରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର ଏବଂ ପ୍ରାୟ 15 ଟି ଲଞ୍ଚ୍ ପ୍ୟାଡ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ବୋଲି ବରିଷ୍ଠ ସେନା କମାଣ୍ଡର ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ୍ ବିଏସ୍ ରାଜୁ କହିଛନ୍ତି ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କାଶ୍ମୀରରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଗ୍ରୀଷ୍ମଋତୁରୁ ସୀମାରୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି।

ଗ୍ରୀଷ୍ମରେ ବଢିବ

ପିଟିଆଇକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ବାଗୱାଲ୍ଲୀ ସୋମାଶେକର ରାଜୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତଙ୍କବାଦର ମେରୁଦଣ୍ଡ ପ୍ରାୟତଃ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି ଏବଂ କାଶ୍ମୀର ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅନୁଭବ କରୁଛି।

କାଶ୍ମୀର ଉପତ୍ୟକାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ହଟାଇବାରେ ସଫଳତା ହେତୁ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ମୃତ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସ୍ଥାନ ପୂରଣ ପାଇଁ ସୀମା ଅନୁପ୍ରବେଶ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ହ୍ରାସ ପାଇଥିବା କ୍ୟାଡରମାନଙ୍କୁ ପୁର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ମୁଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପ୍ରୟାସର ଆଶା କରୁଛି, କାରଣ ଅନୁପ୍ରବେଶର ୱିଣ୍ଡୋ କେବଳ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ସୀମିତ ରହିଛି ବୋଲି ଲେଫ୍ଟ ଜେନେରାଲ ରାଜୁ ଏକ ଇ-ମେଲ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି।

ଶୀତରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ବନ୍ଦ

ସମସ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଶିବିର ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନରେ ପ୍ରାୟ 15 ଟି ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ- ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀର ପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏହି ଆତଙ୍କବାଦୀ କ୍ୟାଡରମାନେ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନା ସହାୟତାରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଭାରତରେ ପାକିସ୍ଥାନ ପଟୁ ଅନୁପ୍ରବେଶ ସାଧାରଣତଃ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ନିକଟରେ ପ୍ରାୟ ଦଶ ବର୍ଷ ହେବ ଶୀତରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଉଦ୍ୟମ ବଢୁଛି। ତେବେ ଏହାର ଠିକଣା ଜବାବ ଦେଉଛି ଭାରତୀୟ ସେନା।

30 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ପାକିସ୍ତାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅନୁପ୍ରବେଶକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି ବୋଲି କହି ଜେନେରାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନୁପ୍ରବେଶକାରୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନ କରାଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ ତୀବ୍ର, କଠୋର ଏବଂ ଦଣ୍ଡନୀୟ ଭାବେ ବିଚାର କରି ଭାରତୀୟ ସେନା ଜବାବ ଦେଇଥିବାରୁ ପାକିସ୍ଥାନୀ ସେନା ହତାଶ ହୋଇଛି।

#EducationNews

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon