• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ମେ’ ମାସରେ ଦେଶରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି 2.1 କୋଟି ରୋଜଗାର ଅବସର, ଓଡିଶାରେ ଏମିତି ରହିଛି ସ୍ଥିତି


(ବେତାର ବ୍ଯୁରୋ) ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଘୋଷଣା ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ ପ୍ରଭାବରେ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ଦେଶସାରା ଅନେକ ଦିନ ମଜୁରିଆ , ଲଘୁ ଉଦ୍ଯୋଗରେ କମ କରୁଥିବା ଶ୍ରମିକ ଜୀବିକା ହରାଇଥିଲେ । ତେବେ ଲକଡାଉନ କୋହଳ ହେବା ପରେ ପରେ ଅର୍ଥାତ ମେ’ ମାସରେ ପୁନର୍ବାର ରୋଜଗାର ଅବସର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ବୋଲି ସେଣ୍ଟର ଫର ମନିଟରିଙ୍ଗ ଇଣ୍ଡିଆନ ଇକୋନୋମି (CMIE) ଏକ ପ୍ରେସ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛି ।

ମଙ୍ଗଳବାର ଜାରି ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରେ CMIE କହିଛି ଯେ ଯଦିଓ ମେ 2020 ରେ ବେକାରୀ ହାର 23.5 ପ୍ରତିଶତରେ ଅଧିକ ରହିଥିଲା, ତଥାପି ଶ୍ରମ ବଜାର ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥିଲା | ମେ 2020 ରେ ନିୟୋଜିତ ମୋଟ ଲୋକ ସଂଖ୍ୟା 2.1 କୋଟି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ଏପ୍ରିଲ ଓ ମେ ମାସର ରିପୋର୍ଟ ବିଷ୍ଳେଶଣ କରି ସଂସ୍ଥା କହିଛି ଯେ ମେ 2020 ରେ 23.5 ପ୍ରତିଶତ ବେକାରୀ ହାର ଏପ୍ରିଲ୍ ଭଳି ଥିଲା। କିନ୍ତୁ, ଶ୍ରମ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ହାର 35.6 ପ୍ରତିଶତରୁ 38.2 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ହାର 27.2 ପ୍ରତିଶତରୁ 29.2 ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ମେ' ମାସରେ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା 2.1 କୋଟି ଚାକିରି ମଧ୍ୟରୁ 1.44 କୋଟି କ୍ଷୁଦ୍ର ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ମଜୁରୀ ଶ୍ରମିକ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ସମୁଦାୟ ନିଯୁକ୍ତ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ | ଦେଶର କିଛି ଅଂଶରେ ଅର୍ଥନୀତି ଧୀରେ ଧୀରେ ଖୋଲୁଥିବାରୁ ମୁଖ୍ଯତଃ ସ୍ୱୟଂ ନିଯୁକ୍ତ ଶ୍ରେଣୀ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଫେରୁଛି।

(ବି. ଦ୍ର : ଏହି ସବୁ ତଥ୍ୟ ଏକ ସାମ୍ପଲ ସର୍ଭେ ତଥ୍ୟ । ଏହା ସରକାରୀ ତଥ୍ୟ ନୁହେଁ । CMIE ଏକ ଘରୋଇ ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ । )

ଦରମା ପ୍ରାପ୍ତ ଚାକିରି କମିଛି

ମେ ’ମାସରେ ଚାକିରିରେ କୌଣସି ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିନଥିବା ଏକମାତ୍ର ବିଭାଗ ହେଉଛି ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ବିଭାଗ। ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଚାକିରି ସଂଖ୍ୟା ଏପ୍ରିଲରେ 6.84 କୋଟି ଥିଲା , ଯାହା ମେ' 2020 ରେ 6.83 କୋଟିକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ଦରମା ପ୍ରାପ୍ତ ଚାକିରି ମିଳିବ ଅପେକ୍ଷାକୃତ କଷ୍ଟକର ଏବଂ ଏକ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଯାଇଥିବା ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଚାକିରି ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରିବା ଅଧିକ କଷ୍ଟକର | ତେଣୁ ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ବର୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ସମୟ ନିରାଶଜନକ ।

ଓଡିଶାର ସ୍ଥିତି ଭଲ

CMIE ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ ରାଜ୍ୟରେ ବେକାରି ପ୍ରତିଶତ 23.8 ଥିବା ବେଳେ ମେ' 2020 ରେ ଏହା ମାତ୍ର 9 ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଛି । ଅର୍ଥାତ ଓଡିଶାରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରୋଜଗାରର ଅବସର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ।

#News #LockdownNews

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon