• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ହେବନାହିଁ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର 11 ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ, ସରକାର କହିଲେ ଏମିତି କାମ କରିବ ବିକଳ୍ପ


(ବେତାର ବ୍ଯୁରୋ) ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (TRAI) କହିଛି ଯେ ଏହାର ସୁପାରିଶ ଅନୁଯାୟୀ ମୋବାଇଲ୍ ଟେଲିଫୋନ୍ ସେବା ପାଇଁ ଦେଶ 10 ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ନମ୍ବର ଜାରି କରିବ ଏବଂ ଏହା 11 ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଯୋଜନାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି।

ମେ 29 ରେ ଫିକ୍ସଡ ଲାଇନ ଏବଂ ମୋବାଇଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସଂଖ୍ୟାକରଣ ସମ୍ବଳ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଉପରେ TRAI ଏହାର ସୁପାରିଶ ଜାରି କରିଥିଲା। ସେହି ଦିନ ଏକ ପ୍ରେସ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା। ସେଥିରେ ମୋବାଇଲ୍ ସେବା ପାଇଁ 11-ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟାକରଣ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥିଲା ।

ପରେ TRAI ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ମୋବାଇଲ୍ ସେବା ପାଇଁ ଟ୍ରାଇ 11 ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟାକରଣ ଯୋଜନାକୁ ସୁପାରିଶ କରି ନାହିଁ।

“କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ 10 ଅଙ୍କରୁ 11 ଅଙ୍କରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ କିଛି ଗୁରୁତର ସମସ୍ୟା ଆଶା କରାଯାଏ। କାରଣ ଏପରି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଅଧିକ ବ୍ୟୟ ସହିତ ସୁଇଚ୍ ବିନ୍ୟାସନରେ ଏହା ବ୍ୟାପକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ |

“ଏହି (11 ଅଙ୍କ) ନିୟମ ଅତିରିକ୍ତ ଡିଜିଟ୍ ଡାଏଲ୍ କରିବା ଏବଂ ଫୋନ୍ ମେମୋରୀ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ଆକାରରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବ। ଏହା ଅଧିକ ଡାଏଲିଂ ତ୍ରୁଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ସହିତ ଅପରେଟରଙ୍କୁ ରାଜସ୍ୱ ହରାଇପାରେ ବୋଲି ନିୟାମକ ଏହାର ସୁପାରିଶରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ଲାଗିବ ‘0’

ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନରୁ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଡାଏଲ୍ କରିବାବେଳେ ଟ୍ରାଇ '0' ଯୋଡିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି | ଟ୍ରାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାଏଲିଂ ଢାଞ୍ଚାର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଭବିଷ୍ୟତର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କରାଯାଇଛି ।

"ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଲ୍ୟାଣ୍ଡଲାଇନ ନମ୍ବରରୁ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ କଲ କରିବା ସମୟରେ TRAI ଏକ ଡାଏଲିଂ ପ୍ରିଫିକ୍ସ 0 '' କୁ ସୁପାରିଶ କରିଛି। ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରକାରର କଲ୍ ପାଇଁ ଏକ ଡାଏଲିଂ ଉପସର୍ଗର ପାଇଁ ‘0" ଲଗାଇବା ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଫୋନ ନମ୍ବର ବଦଳିଯିବ ।

ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଲାଇନରୁ ମୋବାଇଲ ଡାଏଲିଂରେ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଭବିଷ୍ୟତର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କାରାହୋଇଛି କାରଣ ଏହା ମୋବାଇଲ୍ ସେବା ପାଇଁ 2,544 ନିୟୁତ ଅତିରିକ୍ତ ସଂଖ୍ୟାକରଣ ଉତ୍ସ ସୃଷ୍ଟି କରିବ |

#mobilenumberportability #TRAI #News

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon