• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ : ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କରିବେ ଓ ନ କରିବେ


(ବେତାର ବ୍ଯୁରୋ) ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଜୁନ୍ 5 ଏବଂ ଜୁନ୍ 6 ର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ରାତିରେ ଘଟିବାକୁ ଯାଉଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ସମାନ ଧରଣର ଘଟଣା ଘଟିବା ପରେ ଏହା 2020 ମସିହାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବ।

ବିଭିନ୍ନ ଗଣନା ଅନୁସାରେ ଜୁନ୍ 5 ରାତି 11:15ରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଏହାର 3 ଘଣ୍ଟା 18 ମିନିଟ ପରେ ସେହି ରାତିରେ 2:34 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଜୁନ୍ 5 ରାତିରେ 12:54 ରେ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିମାଣରେ ରହିବ |

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ଏହି ଚନ୍ଦ୍ର ଘଟଣା ବିଷୟରେ କିଛି ସୁନ୍ଦର ତଥ୍ୟ ନାହିଁ | ମିଥୁନ ରାଶିରେରେ ଏହା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ବିପରୀତ ରାଶିରେ ରହି ଅର୍ଥାତ ଧନୁ ରାଶିର ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବ । ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଅପେକ୍ଷା ରଙ୍ଗରେ ସାମାନ୍ୟ ଗାଢ ହେବ, କାରଣ ଏହାର ଥିମ୍ ହେଉଛି “ଅଗ୍ନି” |

ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ଜ୍ୟୋତିଷୀୟ ଗୁଣ

ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଯୋଦ୍ଧା ଗ୍ରହ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହ ସହିତ ଏକ କ୍ରୋଧିତ ବର୍ଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ , ଫଳରେ ଦୁନିଆକୁ ଏହା କ୍ରୋଧ ଏବଂ ଭାବପ୍ରବଣତାକୁ ଆଣିବ।"

ଫଳରେ ବିଶ୍ଵର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହିଂସା ଦେଖାଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ଅନେକ ଜ୍ଯୋତିଷ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ମତରେ ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣିମାକୁ ଘେରି ରହିଥିବା ଦିନରେ (ଅର୍ଥାତ ଏହାର ଦୁଇଦିନ ଆଗରୁ ଓ ଦୁଇଦିନ ପରେ) ଆମେ ଅଯଥା କାର୍ଯ୍ୟ ନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ । କାରଣ ଏହି ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଆମକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଭାବପ୍ରବଣ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କରାଇବ ଓ କିଛି ନା କିଛି ତ୍ରୁଟି ଅବଶ୍ୟ ହେବ ।

ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଆମେ କିଛି କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ତଥାପି, ଆମେ ଏହି ସମୟରେ କିପରି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରିବା ସେ ବିଷୟରେ ଧ୍ୟାନଦେବା ଅବଶ୍ୟକ ।

ସେହିପରି ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ନିରାଶା ଏବଂ ଅସୁବିଧାକୁ କିପରି ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ କାମରେ ଲଗାଇପାରିବା ସେ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାର ସମୟ ହେଉଛି ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ।

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ କ’ଣ କରିବେ

ପାରମ୍ପାରିକ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ଵାସ ଅନୁଯାୟୀ, ମହା ମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ତ୍ର ପରି ପବିତ୍ର ମନ୍ତ୍ର ଜପ କଲେ ଏହାର କରିବାର ପ୍ରଭାବ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ବହୁଗୁଣିତ ହୋଇଥାଏ।

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଦିନ ଆପଣଙ୍କ ପିତୃପୁରୁଷଙ୍କ ନାମରେ କିଛି, ବିଶେଷ ଭାବେ କୌଣସି ଖାଦ୍ଯପଦାର୍ଥ ଦାନ କରନ୍ତୁ |

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ କ’ଣ କରିବେ ନାହିଁ

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ରନ୍ଧା କିମ୍ବା କଞ୍ଚା ଖାଦ୍ୟ ନ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି କାରଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦୁର୍ବଳ ଥାଏ |

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ନକରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି |

#LunarEclipse #Jyotish #AstroTips

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon