• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଶରୀରରେ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମ ଅଛି କି ?ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣରୁ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଏହି ସମୟରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ତେବେ ଏହି କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିପାରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ |

ଅନେକ ଥର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରେ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣ ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, କୋଭିଡ -19 କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟେ | ଅନେକ ଥର ବିଶେଷ କୋଷ, ଟିସୁ ଏବଂ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଯାହା କରିବା କଥା ସେପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ନାହିଁ | ଅତିକମରେ 80 ଟି ଏପରି ରୋଗ ଅଛି, ଯାହା ଖରାପ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥାଏ |

ତଥାପି, କିଛି ସଙ୍କେତ ଅଛି ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଜାଣିପାରିବା ଯେ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଭଲ ନୁହେଁ |

ବାରମ୍ବାର ସଂକ୍ରମିତ

ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ, ଏବଂ ଏହି ରୋଗଗୁଡିକ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଅଧିକ ଗୁରୁତର କିମ୍ବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ |

ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଏକ ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିପାରନ୍ତି ଯାହା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପାଇବ ନାହିଁ |

ଦୁର୍ବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଥିବା ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ନିମୋନିଆ, ମେନିଞ୍ଜାଇଟିସ୍ ,ବ୍ରୋଙ୍କାଇଟିସ୍ ଓ ଚର୍ମ ସଂକ୍ରମଣ ଆଦି ରୋଗରେ ବାରମ୍ବାର ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଥାନ୍ତି।

ଥଣ୍ଡା ହାତ

ଯଦି ରକ୍ତବାହୀ ଫୁଲିଯାଏ, ତେବେ ଆଙ୍ଗୁଠି, ଆଙ୍ଗୁଠି, କାନ ଏବଂ ନାକକୁ ଗରମ ରଖିବା କଷ୍ଟକର ହେବ | ଏକ ଖରାପ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ୱାରା ଏହି ପ୍ରକାର ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ ।

ଶୀଘ୍ର ଥକ୍କା ଲାଗିବା

ଫ୍ଲୁ ପରି ଯଦି ଆପଣ ଅତ୍ୟଧିକ ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀରେ ଏକ ସମସ୍ୟା ଅଛି | ଆପଣଙ୍କ ଗଣ୍ଠି କିମ୍ବା ମାଂସପେଶୀରେ ମଧ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ | ତଥାପି, ଏହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ |

ହଜମ ସମସ୍ୟା

ଦୁଇ ରୁ ଚାରି ସପ୍ତାହରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଡାଇରିଆ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ କ୍ଷୁଦ୍ର ଅନ୍ତନଳୀ କିମ୍ବା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛି |

ସେହିପରି କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏକ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ |

ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା

ଗଣ୍ଠି ଭିତରେ ଥିବା ଲାଇନ୍ ଫୁଲିଯାଏ ଏବଂ ଏହି ସ୍ଥାନଟି ନରମ ହୋଇ ଫୁଲିପାରେ | ଏହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ |

#HealthNews #HealthTips

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon