• ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ

ଚୀନ ସହିତ ଝଗଡା ବେଳେ ଏମିତି କରୁଛି ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନା, ଭାରତୀୟ ସେନା ଆଲର୍ଟ


(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ସମ୍ପ୍ରତି ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଭାରତ-ଚାଇନା ସୀମା ବିବାଦ ଥମି ନ ଥିବା ବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁ ସେନାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଆଉ ଏକ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥାର କାରଣ ହୋଇଛି । ଏହାକୁ ନେଇ ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥା ତୀକ୍ଷଣ ନଜର ରଖିବା ସହିତ ସ୍ଥଳସେନାକୁ ଆଲର୍ଟ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ୱାର ଗେମ୍

ପାକିସ୍ତାନ ବାୟୁସେନା ୱାର ଗେମ୍ “ହାଇ ମାର୍କ” ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିଚାଳନା କରୁଅଛି । ଏହାର ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବିମାନ ଜାହାଜ ସହିତ ଭାରତ ଉପରେ ନଜର ରଖିଛି।

ଏହାର ବାୟୁସେନା ଡ୍ରିଲ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀ ବାୟୁସେନା ସମସ୍ତ ଏୟାରଲାଇନ୍ସକୁ ସୂଚନା ଜାରି କରାଯାଇଛି ବୋଲି ଖବର ସଂସ୍ଥା ଏଏନଆଇ କହିଛି।

ବିଶେଷ କରି ପାକିସ୍ତାନୀ ବିମାନଗୁଡ଼ିକ ରାତିରେ ଏହିସବୁ ଅଭ୍ଯାସ ଯୁଦ୍ଧ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଚଲାଉଥିବାରୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖାଯାଉଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବିମାନ ଗତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ବାୟୁସେନା ଦ୍ୱାରା ବାଲାକୋଟ ଏରିଆଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ଭଳି ରାତ୍ରି ଆକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଭଳି ଡ୍ରିଲ୍ ଅଭ୍ୟାସ କରିଆସୁଛି। ଅଭ୍ୟାସ ମିଶନରେ ଗତକାଲି ରାତିରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଜେଟ୍ ମଧ୍ୟ କରାଚି ସହର ଉପରେ ଉଡିଥିଲା।

ଗତ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନ ରାତି ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ଆଶା କରିଥିଲା। କାଶ୍ମୀରର ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାରା ଠାରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଜଣେ କର୍ଣ୍ଣେଲଙ୍କ ହତ୍ୟା ପରେ ଭାରତ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଆଶଙ୍କା ନେଇ ସେଠାରେ ରାତି ସାରା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଉଡି ବୁଲିଥିଲା |

ଚୀନ ସହିତ ଆଲୋଚନା

ବୁଧବାର ଠାରୁ ମେଜର ଜେନେରାଲ ସ୍ତରରେ ଏବଂ ଜୁନ୍ 6 ରେ ସାମରିକ କମାଣ୍ଡୋଙ୍କ ଆଲୋଚନା ପରେ ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନର ସୈନ୍ୟ ମାନେ ଗାଲୱାନ୍ ଉପତ୍ୟକା ଅଞ୍ଚଳକୁ ମିଶାଇ ତିନୋଟି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ।

ଚାଇନାର ନିୟୋଜନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଲଦାଖ ସେକ୍ଟରରେ 10,000 ରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି ତି |

ଆସନ୍ତା 10 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବାଟାଲିୟନ ସ୍ତର, ବ୍ରିଗେଡ୍ ସ୍ତର ଏବଂ ମେଜର ଜେନେରାଲ୍ ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

#Pakistan #Warnews #News

©2020 betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon