ରାଜ୍ୟରେ ଯାନବାହାନ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ଖର୍ଚ୍ଚ କମିଲା

Monday, July 30, 2018

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଯାନବାହାନ ଯଥା ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ, କାର, ଜିପ, ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବହୃତ ଯାନ ଓ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଗୁଡିକର ଯାନବାହାନ ଉପରୁ ଟିକସ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମୋଟର ଯାନ ଟିକସ ଆଇନକୁ ସଂଶୋଧନ କରିଛନ୍ତି। 

ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁସାରେ ମୋଟରଯାନ ପାଇଁ ଟିକସକୁ 6%, 8% ଓ 10%କୁ କମ କରାଯାଇଛି ଓ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା 12%, 20% ଟିକସ ହାରକୁ ଉଚ୍ଛେଦ କରାଯାଇଛି।  

 

ଏନେଇ ବାଣିଜ୍ୟ ଓ ପରିବହନ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଆଦିତ୍ୟ ପ୍ରସାଦ ପାଢୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “କ୍ୟାବିନେଟ ତରଫରୁ ନିଆଯାଇଥିବା ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସାରେ 5ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ କିଣିଥିବା କାର ମାଲିକଙ୍କୁ ଥରେ 6% ଟିକସ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ସେହିପରି 5ଲକ୍ଷରୁ 10ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କିଣିଥିବା ଗାଡି ପାଇଁ 8% ଓ 10ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ଗାଡି ପାଇଁ 10% ଟିକସ ଦେବାକୁ ପଡିବ।“

 

ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ଡିଲକ୍ସ ଓ ଡିଲକ୍ସ ସୁପର ବସ ପାଇଁ ଆଦାୟ ହେଉଥିବା ଟିକସର ପରିମାଣ 30% ରୁ 20% ଓ 50% ରୁ 40% କୁ ହ୍ରାସ କରାଯିବ।

 

ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଯାନବାହାନ ପଞ୍ଜୀକରଣରେ ରାଜସ୍ୱ ଆଦାୟର ପରିମାଣ କମୁଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏପରି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।ପୂର୍ବରୁ ସରକାର 5ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରୁ 40ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗାଡି ପାଇଁ 6%, 8%, 10%, 12% ଓ 20% ଟିକସ ଆଦାୟ କରୁଥିଲେ।

 

ଓଡ଼ିଶାରେ ଟିକସ ପରିମାଣ ଅଧିକ ରହୁଥିବାରୁ ଦାମୀ ଗାଡିର ମାଲିକମାନେ ଗାଡିକୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରାଉଥିଲେ। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ଓଡ଼ିଶାରେ ଯାନବାହନ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରସନ ରାଜସ୍ବ ବଢିବ ବୋଲି ସରକାର ଆଶା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବେତାର
Please reload

©2020 Betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon