ପଢନ୍ତୁ : ଏହି ଛଅଟି ରୋଗ ଉପଚାର ପାଇଁ ଅଁଳାର ବ୍ୟବହାର

Sunday, October 14, 2018

(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) କଥାରେ ଅଛି ଗୁରୁଜନଙ୍କ ଉପଦେଶ ଓ ଅଁଳାର ସ୍ଵାଦ କିଛି ସମୟ ପରେ ଜଣା ପଡିଥାଏ। ଅଁଳା ବହୁତ ଗୁଣକାରୀ ଅଟେ। ଏଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ସବୁ ରୋଗର ଔଷଧ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏହା ଶରୀରର ପାଚନ କ୍ରିୟା ସଠିକ ଭାବରେ କରିଥାଏ  ଓ ସ୍ମରଣ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ନିୟମିତ ଭାବରେ ଅଁଳା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ବ୍ୟକ୍ତି ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧ ହୋଇନଥାଏ। ମଧୁମେହ, ହୃଦରୋଗ ଓ ନାକରୁ ରକ୍ତ ପଡିବା ପରି ସମସ୍ୟାକୁ ଏହା ଦୂର କରିଥାଏ।

 

ଅଁଳାରେ ଭିଟାମିନ-ସି ରହିଥାଏ। ଅଁଳା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଯକୃତକୁ ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଓ ଶରୀରରୁ ବିଷକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ସହଜରେ ନିଷ୍କାସିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହାସହିତ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ। ଅଁଳାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଜୁସ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ରକ୍ତ ସଫା ହୋଇଥାଏ ଓ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ। ଏହାସହିତ ତ୍ଵଚା ଓ କେଶ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ।

 

ଅଁଳା ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଅନେକ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ସେଗୁଡିକ କଣ କଣ ।

 

୧.ମଧୁମେହ: ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଁଳା ବହୁତ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ। ମଧୁମେହରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀ ହଳଦୀ ଗୁଣ୍ଡ ସହିତ ଅଁଳା ଗୁଣ୍ଡ ମିଶାଇ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଏହି ରୋଗରୁ ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ।

 

୨.ଅର୍ଶରୋଗ: ଅର୍ଶରୋଗ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଅଁଳା ବିଶେଷ ଉପାଦେୟ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଓ ସଂନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗାଈ କ୍ଷୀର ସହିତ ଅଁଳା ଗୁଣ୍ଡା ମିଶାଇ ପିଇବା ଉଚିତ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ଵାରା ଉପଶମ ମିଳିଥାଏ।

 

୩.ନାକରୁ ରକ୍ତ ପଡିବା: ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ନାକରୁ ରକ୍ତ ବାହାରୁଥାଏ, ତେବେ ଅଁଳାକୁ ଗୁଣ୍ଡା କରି ଛେଳି କ୍ଷୀରରେ ମିଶାଇ ମଥାରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ଵାରା ନାକରୁ ରକ୍ତ ବୋହିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ।

 

୪.ହୃଦରୋଗ: ହୃଦରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ରୋଗୀ ପ୍ରତିଦିନ ତିନୋଟି ଅଁଳା ଖାଇବା ଉଚିତ। ଏହାଦ୍ଵାରା ହୃଦରୋଗ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଓ ହୃଦୟ ମଜଭୁତ ହୋଇଥାଏ।

୫.କାଶ ଓ କଫ: କାଶ ଓ କଫ ହୋଇଥିଲେ ଅଁଳା ଗୁଣ୍ଡକୁ ଗାଈ କ୍ଷୀର ସହିତ ମିଶାଇ ଖାଆନ୍ତୁ। ଯଦି କାଶ ବହୁତ ଜୋରରେ ହେଉଥାଏ ଓ କଫ ହୋଇଥାଏ ତେବେ ମହୁ ସହିତ ଅଁଳା ଗୁଣ୍ଡ ମିଶାଇ ଖାଆନ୍ତୁ।

 

୬.ପରିସ୍ରା ପୋଡା: ଉଚିତ ପରିମାଣର ପାଣି ନପିଇଲେ ଏପରି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ। ଏହାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ମହୁ ସହିତ ଅଁଳାର ରସକୁ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ। ଏହାଦ୍ଵାରା ପୋଡା କମ ହୋଇଥାଏ ପରିସ୍ରା ପରିଷ୍କାର ହୋଇଥାଏ।

     

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବେତାର
Please reload

©୨୦୧୯ବେତାର 

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon