ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ନାମରେ ଆସିବ 100ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା

Friday, December 14, 2018

(ବେତାର ବ୍ୟୁରୋ) ସ୍ୱର୍ଗୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ 94ତମ ଜନ୍ମଦିବସ (ଡିସେମ୍ବର 25) ଅବସରରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶରେ ଖୁବଶୀଘ୍ର 100ଟଙ୍କିଆ ମୁଦ୍ରା ବାହାର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହି ମୁଦ୍ରାରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଚିତ୍ର ସହିତ ତାଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯିବ। ଏହି ମୁଦ୍ରାର ଓଜନ ୩୫ ଗ୍ରାମ ହେବ । ସରକାର ଏହି ମୁଦ୍ରାକୁ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅବସରରେ ବାହାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

 

ଏନେଇ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ, ମୁଦ୍ରାର ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ଵରେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଫଟୋ ରହିବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମ ଇଂରାଜୀ ଓ  ଦେବନାଗରୀ ଭାଷାରେ ଲେଖାଯିବ । ଏହାସହିତ ମୁଦ୍ରାରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ଜନ୍ମତିଥି ୧୯୨୮ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁବର୍ଷ ୨୦୧୮ ମଧ୍ୟ ଲିଖିତ ହେବ।

 

ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମୁତାବକ ମୁଦ୍ରାର ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ଵରେ ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭ ଏବଂ ଦେବନାଗରୀ ଲିପିରେ ସତ୍ୟମେବ ଜୟତେ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଥିବାର ଦେଖାଯିବ । ଏହାସହ ମୁଦ୍ରାର ଏକ ପାଖରେ ଦେବନାଗରୀ ଲିପିରେ ‘ଭାରତ’ ଏବଂ ଅନ୍ୟପଟେ ଇଂରାଜୀରେ ‘ଇଣ୍ଡିଆ’ ଲେଖାଯିବ । ମୁଦ୍ରାରେ ଥିବା ଅଶୋକ ସ୍ତମ୍ଭର ନିମ୍ନରେ ଟଙ୍କାର ସଂକେତ ଏବଂ ‘୧୦୦ ଟଙ୍କା’ ଲେଖାଯିବ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ମାସ 16 ତାରିଖରେ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ 93ବର୍ଷ ବୟସରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ସେ 1996 ମସିହାରେ 13ଦିନ ପାଇଁ, 1998 ମସିହାରେ 13ମାସ ପାଇଁ ଓ 1999ରୁ 2004 ମସିହା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ।

 

ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନର ନାମକୁ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ବାଜପେୟୀଙ୍କ ନାମରେ ହିମାଳୟର ୪ ଟି ଶୃଙ୍ଗର ନାମ ରଖାଯାଇଛି। ଛତିଶଗଡରେ ନୂଆ ରାୟପୁରର ନାମ ମଧ୍ୟ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ନାମରେ ରଖାଯାଇଛି। ସେହିପରି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ସରକାର ଡେରାଡୁନ ଏୟାରପୋର୍ଟର ନାମକୁ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ନାମରେ ରଖିବା ପାଇଁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି ଓ ଲକ୍ଷ୍ନୌର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହଜରତଗଞ୍ଜ ଚୋରାହାର ନାମ ବଦଳାଇ ଅଟଳଚୌକ ରଖାଯାଇଛି।

 

ତେବେ ଗତ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଘୋଷଣା କରଯାଇଥିଲା ଯେ, ନେତାଜୀ ସୁବାଷଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷଙ୍କ 75ତମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ 75ଟଙ୍କାର ମୁଦ୍ରା ବାହାର କରାଯିବ।

 
 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବେତାର
Please reload

©2020 Betara

World Trends Odia News at your fingertip-Betara

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon